Două victorii pentru naționala României de handbal feminin

Naționala României de handbal feminin a debutat în weekend la Campionatul Mondial din Germania, turneu final care se desfășoară în perioada 1-17 decembrie.

Tricolorele lui Martin Ambros fac parte din Grupa A, iar sâmbătă și duminică au jucat primele două meciuri. Victoria a venit fără probleme în prima zi, româncele au învins cu 29-17 (16-7) naționala din Paraguay.

Cu emoții a venit însă succesul de duminică cu Slovenia, echipă care sâmbătă a învins surprinzător pe Franța, scor 24-23. Cu România, Slovenia a dominat prima repriză, s-a distanțat rapid la 4-1, iar România a fost ținută la 3-4 goluri diferență până în minutul 20. La pauză, tabela indica o remiză la 14. Dar odată cu startul reprizei secunde, România a preluat conducerea, pentru prima dată în acest meci, iar cu evoluția excelentă a Cristinei Neagu (foto), care a înscris de 11 ori, echipa noastră s-a impus în cele din urmă cu 31-28. În această seară se joacă ultimele două meciuri ale grupei, etapa 2, Paraguay – Spania și Angola – Franța.

6.Paraguay    1 0 0 1 17-29 0

Primele patru echipe, din cele trei grupe, se vor califica în optimi, fază din care se va juca eliminatoriu până la medalii.