Două sătmărence au participat la Mondialul de fitness copii

Campionatul Mondial de fitness copii s-a desfășurat în zilele de 17 și 18 iunie la Novi Sad în Serbia. Concursul a avut loc la Teatrul Național de acolo și a strâns la start 151 de sportivi din 11 țări, printre care Serbia, Slovacia, Ungaria, Turcia, Mexic, Ucraina, Rusia, Polonia, Cehia, Estonia și România.

Țara noastră a participat cu cinci sportivi, ia CS Thomas Gym Satu Mare a participat cu două fetițe. Andreea Gnandt și-a etalat talentul la 7 ani, iar Maja Krisztian la 8 ani. La fel ca și în anii precedenți, bătălia pentru intrarea în primii șase a fost una aprinsă. Fiecare sportiv și-a etalat talentul cu elemente dificile, având coregrafii bine puse la punct. Greul l-au întâmpinat și arbitrii competiției. Sătmărencele s-au descurcat onorabil, terminând pe locuri bune. Astfel, Maja Krisztian a obținut locul 10, iar Andreea Gnandt s-a clasat pe locul 14.

“Doresc să le felicit pe sportivele noastre și le doresc mult succes în continuare. Mulțumim sponsorilor care ne-au sprijinit pentru a putea participa la acest campionat, precum și părinților care au făcut eforturi mari pentru acești copii minunați”, spune Marius Thomas, președintele clubului sătmărean.