Două recorduri stabilite sâmbătă de baschetbaliste

CSM Satu Mare – “U” Cluj 105-41 (55-21)

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au revenit în forţă în campionat, după o rundă în care au stat. Dar cum am spus, fetele au continuat să se pregătească, iar sâmbătă au obţinut o victorie categorică. Sătmărencele au învins, în faţa propriilor suporteri, pe Universitatea Cluj la o diferenţă de 64 de puncte.

Se poate spune că CSM n-a avut adversar. După doar trei minute de joc, tabela din sala LPS “Ecaterina Both” indica 12-0. Clujencele au marcat prima dată prin Irina Părău, cea care a făcut 12-2. Antrenorul Maikel Lopez şi-a dat seama că victoria n-are cum să-i scape, astfel că a început să ruleze tot lotul, să încerce diferite scheme. La pauza mare era 55-21 pentru CSM Satu Mare, iar câştigătoarea se ştia. Andreea Lazăr este cea care a înscris pentru 100, tot ea fiind cea care a închis tabela cu o reuşită de la mare distanţă. CSM Satu Mare a zdrobit “U” Cluj cu 105-41, pe sferturi: 29-12, 26-9, 25-14, 25-6.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Baltic – 26p (15 recuperări), Amukamara – 19p, Denson – 15p, Lloyd – 13p, Uiuiu – 7p, Olah – 7p, Kadar – 7p, Lazăr – 5p, Huţanu – 4p, Mandache – 2p, Pane, Pop. Antrenor: Miguel de Jesus Lopez Alonso.

“U” Cluj: Morse – 18p, I. Părău – 6p, Begenisic – 6p, Bot – 6p, Cenean – 3p, Biszak – 2p, Sfîrlea – 2p. Antrenor: Carmin Artemie Popa.

În urma victoriei de sâmbătă, baschetbalistele de la CSM Satu Mare au stabilit două recorduri ale sezonului din Liga Naţională. CSM Satu Mare a devenit echipa care a înscris cele mai multe puncte într-un meci, 105. Totodată, victoria de sâmbătă este cea mai categorică a sezonului, la 64 de puncte diferenţă.

De precizat că este prima oară în actualul sezon când CSM atinge şi depăşeşte 100 de puncte. O singură echipă a mai reuşit acest lucru, Sepsi Sfântu Gheorghe în victoria cu CSM Târgovişte, scor 101-69, din 6 octombrie.