Două medalii de bronz pentru floretiștii de la CS Satu Mare

La Campionatul Național de speranțe

Mai mulți scrimeri sătmăreni au participat la sfârșit de săptămână la diferite competiții de floretă și spadă.

La București a avut loc sâmbătă și duminică Campionatul Național de floretă la speranțe, probele masculine. CS Satu Mare a reușit să cucerească două medalii. La individul s-au înscris 29 de sportivi de la mai multe cluburi din țară. Sătmăreanul Lucas Serghie a urcat pe podiumul final, a cucerit medalia de bronz. După grupele preliminarii, tabloul de 32 și de 16, Lucas l-a eliminat pe tabloul de 8 pe Luca Ioniță (Balestra) cu 15-7. În semifinale, sătmăreanul a pierdut cu Petru Surcel (Balestra), scor 11-15. Ceilalți sătmăreni: Nicolas Pop – locul 16, Răzvan Nojea – 17, Matei Serghie – 20, Marton Res – 24.

Tot medalia de bronz a fost cucerită duminică și de echipa CS formată din Nojea, Pop, L. Serghie, M. Serghie. La concurs s-au înscris 6 echipe, celelalte fiind ACS Balestra1, ACS Balestra2, CSS Ploiești1, CSS Ploiești2, și CSTA București. CS Satu Mare a învins în finala mică pe CSS Ploiești 1, scor 45-35. Campioana României a devenit ACS Balestra 1, scor 45-31, în finala cu Balestra 2.

Floretista Teodora Șofran a participat sâmbătă în orașul englez Manchester la prima etapă din sezon a Circuitului European de cadeți, doar individual, feminin și masculin. În total s-au prezentat 264 de floretiști. Șofran a încheiat concursul feminin pe locul 45. Floreta de la CS este antrenată de Dan Șuta, Arnold Izsaki, Attila File și Eva Lengyel.

Altfel, spadasinul Adam Macska de la CSM Satu Mare a terminat pe locul 49 la a doua etapă de Cupă Mondială la juniori. În concursul individual de la Riga (Letonia) au tras 240 de sportivi. Marton Szep (CS) a încheiat pe locul 129, iar Alexandru Oroian (CS) pe 133. Spada sătmăreană este antrenată de Francisc Csiszar, Nagy Lehel, Simona Surducan.