Dorin Rotariu aduce victoria naţionalei

România – Suedia 1-0 (0-0)

La puţine minute de la ratarea calificării la Euro, a naţionalei U19, România “mare” a început la Craiova al doilea meci amical din acest an. În faţa a 20.000 de spectatori, tricolorii nu au dezamăgit, reuşind să se impună cu 1-0 în faţa Suediei, echipă calificată la Cupa Mondială din Rusia, eliminând Italia la baraj.

Singurul gol al meciului a fost înscris de Dorin Rotariu, după ce a şutat cu stângul, la colţul lung din interiorul careului (min. 57). De menţionat că fostul dinamovist, în prezent la Mouscron, a marcat la trei minute de la intrarea pe teren. Totodată, este prima sa reuşită la naţionala mare a României.

România: Tătăruşanu – Manea, Săpunaru (cpt.), Grigore (Nedelcearu, 83), Toşca – Pintilii, Marin (Anton, 70) – Mitriţă (Rotariu, 54), Stanciu (Man, 87′), Chipciu (Grozav, 61) – Ţucudean (Keşeru, 63). Selecţioner: Cosmin Contra.

Suedia: Johnsson – J. Larsson, Jansson (cpt.), Helander, Hult – Durmaz (Claesson 84), Fransson, Hiljemark, Sema – Guidetti, Kiese Thelin (Toivonen). Selecţioner: Janne Andersson.

Astfel, naţionala României rămâne neînvinsă la Craiova, acolo unde a disputat al şaptelea meci din istorie (5 victorii, două remize). Echipa lui Cosmin Contra a început anul excelent, cu două victorii, prima în Israel (scor 2-1).