Dezastru la Mondialele de handbal, Suedia – România 34-22 (14-9)

Prestaţie dezamăgitoare, chiar lamentabilă în unele momente, a handbalistelor din România în meciul cu Suedia, penultimul de la Campionatele Mondiale.

Dacă în prima repriză s-a mai jucat ceva, a fost 6-6 (min. 11), în partea a doua româncele au părut blazate, lipsite de energie meciul fiind o corvoadă pentru mai toate handbalistele. Cum din minutul 40 a ieșit din teren Cristina Neagu, fetele noastre nu au mai jucat nimic. Dar suedezele și-au văzut de treabă, au marcat gol după gol așa că la final Suedia s-a impus la 12 goluri diferență, scor 34-22 administrând României unul dintre cel mai dure eşecuri de la turneul final din Japonia.

Miercuri, de la ora 11.00, România joacă ultimul meci de la CM împotriva Japoniei. Cele două formaţii au zero puncte în grupele principale şi speră să evite ultimul loc în grupă. Însă, dacă echipa noastră va avea o atitudine ca în meciul cu Suedia, finalul va fi unul rușinos pentru noi.

Au marcat pentru România: Cristina Neagu (4), Aneta Udriştioiu (4), Crina Pintea (4), Laura Pristăviţa (2), Lorena Ostase (2), Sonia Seraficeanu (2), Mădălina Zamfirescu (2), Cristina Florica (1), Anca Polocoşer (1).

Tot marți, în Grupa Principală 2 s-au mai jucat partidele: Rusia – Muntenegru 35-28 (17-16) şi Japonia – Spania 31-33 (13-17).

Clasament: 1.Rusia 8p, 2.Spania 7p, 3.Suedia 5p, 4. Muntenegru 4p, 5.Japonia 0p, 6.România 0p.