Derby nedecis între Rapid și Steaua

În Giulești s-a jucat sâmbătă un meci care a stârnit un interes enorm. În jur de 10.000 de spectatori au asistat la întâlnirea dintre Academia Rapid și CSA Steaua, iar galeriile celor două echipe au făcut spectacol pe tot parcursul meciului. Echipele de pe teren au dat-o la pace, meciul din etapa 8 a Ligii IV din București s-a terminat nedecis.

Predescu a deschis scorul cu o “scăriţă” din penalty, acordat în urma unui henţ comis de Doru Bratu (min. 27). Doar 10 minute s-au bucurat steliştii de avantaj. Căpitanul Daniel Niculae a restabilit egalitatea, după o acţiune foarte bună a lui Bărbălău, abia intrat în locul lui Pancu, accidentat.
Zamfirescu le-a dat emoţii rapidiştilor după pauză, când a trimis în transversală dintr-o lovitură liberă executată foarte bine. Rapid a rămas în inferioritate în minutul 63, după ce Doru Bratu a văzut al doilea cartonaş galben, dar egalitatea numerică a fost restabilită repede. Autorul golului marcat de Steaua, Predescu, a luat şi el al doilea “galben”, pentru simulare. Meciul s-a terminat 1-1.

În clasament conduce Academia Rapid cu 20p, urmată de CSA Steaua cu 19p, dar echipa din urmă are un joc mai puțin disputat.

FOTBAL, LIGA 3

Olimpia MCMXXI caută prima victorie

Etapa a 3-a din Liga a 3-a la fotbal debutează vineri şi se va încheia sâmbătă. Una dintre cele trei echipe sătmărene angrenate în acest campionat, Olimpia MCMXXI Satu Mare joacă pe stadionul Someşul de la ora 17.00, contra echipei CSM Sighetu Marmaţiei.