Debut cu victorie în Liga Națională!

”U” Cluj-Napoca – CSM Satu Mare 64-75 (33-31)

Liga Națională de baschet feminin a debutat joi pentru CSM Satu Mare. În prima etapă, fetele antrenate de Marius Dobă au evoluat în deplasare la Universitatea Cluj-Napoca. Un meci echilibrat, precum cele din Cupa României, unul la capătul căruia echipa noastră a ieșit învingătoare.

Într-o atmosferă liniștită, cu puțini spectatori într-o sală destul de mare, Marius Dobă trimite pe câmpul de luptă echipa formată din Mandache, Sfîrlea, Green, Williams, Harrison. Avem posesie la primul atac, iar după ratări de ambele părți, Mandache modifică prima tabela. Urmează o reușită de la mare distanță (Harrison), după care Vorpahl marchează primele puncte pentru gazda, scor 2-5 (min. 3). Sătmărencele continuă să se distanțeze, tabela indică 2-11, după care antrenorul Universității solicită un time out. Unul cu efect, scorul s-a mai strâns, 9-11 în scurt timp. Dar CSM își intră rapid în rol și câștigă primul sfert cu un plus de 6 puncte. În perioada următoare au apărut multe greșeli personale la echipa sătmăreană. ”U” s-a apropiat după minute în care am asistat la multe ratări, iar Solopova înscrie primele puncte pentru CSM, după două minute. Aceeași Solopova dă o pasă excelentă către Williams, iar americanca își duce echipa la 21, în timp ce gazdele au doar 13. Acea apropiere vine curând, încă de la 20-23. CSM înscrie patru puncte, apoi Universitatea se apropie periculos și ne depășește la 32-29 după două libere și o aruncare de la distanță mică marca Stroman. Înainte de pauza mare, gazdele conduc cu 33-31.

Sfertul al treilea se desfășoară sub semnul echilibrului, sătmărencele nu-și regăsesc forma din primele zece minute. Egalează totuși la 33, dar după aceea sunt conduse până înaintea ultimei perioade, scor 53-56. Sfertul final începe nesperat de bine. Baltic, Harrison și Solopova duc CSM Satu Mare la 60-56, iar până la final, echipa noastră știe să țină de avantaj și își asigură prima victorie din sezonul 2017-2018 al Ligii Naționale de baschet feminin. ”U” Cluj-Napoca – CSM Satu Mare s-a terminat 64-75, pe sferturi: 11-17, 22-14, 23-22, 8-22.

Au jucat:

”U” Cluj-Napoca: Vorpahl 14p, Taylor 12, Stroman 11, Kalusic 11, Ghizila 10, I. Părău 6, Voica, Jez. Antrenor: Dragan Petricevici.

CSM Satu Mare: Harrison 22p, Williams 16, Mandache 12, Solopova 10, Baltic 8, Green 7, Uiuiu, Sfîrlea. Antrenor: Marius Dobă.

Rezultatele etapei 1:
• “U” Cluj-Napoca – CSM Satu Mare 64-75
• SCM Timișoara – Sepsi 64-82
• ICIM Arad – Olimpia Brașov 80-94
• CSBT Alexandria – CSU Alba Iulia 88-48
• Phoenix Galați – Sirius Tg. Mureș 54-65

Etapa 2: CSM Satu Mare – CSU Alba Iulia (duminică, ora 18:00), Sepsi – ICIM Arad, Târgu Mureș – CSBT Alexandria, Brașov – Galați, “U” Cluj – SCM Timișoara.