De două goluri speranță și un egal prețios

România a contat după pauză

Serbia – România 2-2 (1-0) în Liga Națiunilor la fotbal

Echipa naţională a României a încheiat la egalitate, scor 2-2 (0-1), meciul susţinut, luni, la Belgrad, în compania Serbiei, în grupa 4, divizia C a Ligii Naţiunilor. A fost al doilea meci al tricolorilor în această campanie, primul, cu Muntenegru, terminându-se tot la egalitate, scor 0-0.

Tricolorii au evoluat destul de șters în prima repriză, fiind dominați mai mult de trei sferturi din timp. Profitând de slăbiciunea flancurilor apărării noastre, îndeobște pe partea stângă, acolo unde Bancu a fost depășit frecvent, sârbii au atacat în valuri și au avut 3-4 bune ocazii de gol. Au și marcat o dată, în minutul 27, când Mitrovic, aflat la pâmânt, între trei fundași români, a împins balonul în plasă de la 4 metri.

Pe finalul reprizei jocul s-a mai echilibrat și Chipciu a ratat egalarea în minutul 45, când șutul lui de la 20 de metri a nimerit bara.

Fotbaliștii români au început bine repriza secundă și au egalat în minutul 48 prin Stanciu. Acesta a transformat un penalti obținut, destul de ușor, de Chipciu.

În minutul 68 Serbia trece din nou în avantaj după ce același Mitrovic a șutat din vole, de la 16 metri. Dar cinci minute mai târziu România egalează tot în urma unei faze fixe. Stanciu a executat un corner de pe dreapta, pe jos, iar |ucudean a reluat din colțul careului de 6 metri, la colțul scurt, lângă bară.

Cum până la final nu s-a mai marcat, meciul s-a terminat la egalitate: 2-2.

Serbia: Dmitrovic – Rukavina, Spajic, Veljkovic, Kolarov – Maksimovic, Lukic (Matic, 71) – Ljajic (Prijovic, 78), Milinkovic, Savic (Kostic, 64), Tadic – Mitrovic. Selecţioner: Mladen Krstajic

România: Tătăruşanu – Manea, Săpunaru, Bălaşa, Bancu – Anton, Marin – Chipciu (Rotariu ’90), Stanciu, Drăguş (Mitriţă, 60) – Ţucudean (Keşeru, 82). Selecţioner: Cosmin Contra

În prima etapă a grupei, România a remizat cu Muntenegru, scor 0-0, iar Serbia a învins Lituania, scor 1-0. În celălalt meci al rundei a doua, Muntenegru – Lituania 2-0.