Danica Patrick, singura femeie implicată în cel mai înalt nivel NASCAR

Danica Patrick

Mașina cu numărul 10, de regulă vopsită în roșu și verde, atrage multe priviri în cursele celui mai puternic campionat organizat de NASCAR, Sprint Cup. Ca și pilotul ei, singura femeie implicată în acest sport, Danica Patrick.

În vârstă de 32 de ani, ea lucrează și ca model, fiind relativ atractivă, și și-a făcut un nume în sporturile cu motor prin participarea timp de șapte sezoane în seria Indy Racing League (actualmente IndyCar Series(. Aici a obținut o victorie pe ovalul de la Motegi, Japonia, în 2008 și s-a clasat a treia în cursa de 500 de mile de la Indianapolis în anul următor. În 2013 a devenit prima femeie care câștigă calificările pentru cele 500 de mile de la Daytona.

Considerată un mare talent, Danica a fost totuși criticată adesea pentru greșelile comise în timpul curselor, care au împiedicat-o să câștige până acum vreo cursă în cel mai înalt eșalon NASCAR. Sezonul actual două curse au fost decise, involuntar, de Danica, care refuza să cedeze poziția fiind prinsă cu un tur din urmă.  În cursa de duminica trecută, Coke Zero 400 (din nou la Daytona), ea a intrat la boxa greșită, dar a avut noroc să scape cu bine dintr-un accident masiv. Sezonul continuă.