CSM Satu Mare se înclină din nou în faţa celor de la Sepsi

CSM Satu Mare a fost eliminată miercuri din Cupa României la baschet feminin. Fetele antrenate de Mauro Procaccini au pierdut și returul din deplasare, de la Sfântu Gheorghe, și astfel părăsesc competiția încă din faza sferturilor.

Sepsi pornea favorită clară în meciul de miercuri. De altfel cum este considerată la fiecare meci de mulți ani. Ne așteptam la o înfrângere, dar nu la o așa diferență. Meciul a început bine, CSM s-a dus la 4-0, însă cam atât a fost. Sepsi și-a turat motoarele și în scurt timp ne-a depășit pe tabela din Sepsi Arena. Am cedat primul sfert, am revenit ușor în al doilea. Dar nu știm ce s-a întâmplat după pauza mare. CSM Satu Mare n-a mai contat aproape deloc. Cu o apărare inexistentă, Mandache, Givens și Părău au făcut ca diferența de pe tabelă dintre cele două echipe să fie foarte mare. Sepsi – CSM Satu Mare s-a încheiat 90-63, pe sferturi: 25-19, 15-17, 27-13, 23-14.

Au jucat:
Sepsi: Givens – 21p, Mandache – 17p, Vucetic – 12p, Pasic – 12p, Topuzovic – 9p, Părău – 9p, Orban – 6p, Demeter – 4p, Cătinean, Kovacs, Butler. Antrenor: Zoran Mikes.
CSM Satu Mare: Bernice Mosby – 25p, Alina Podar – 11p, Andrea Olah – 8p, Maja Miljkovic – 8p, Ervin Lauren – 7p, Adina Stoiedin – 2p, Flavia Ferenczi – 2p, Carla Popescu, Adina Pop, Andreea Huțanu. Antrenor: Mauro Procaccini.

Amintim că în tur Sepsi s-a impus la Satu Mare cu 71-67 și astfel merge în Final Four Cupa României. Clubul sătmărean și-a ratat primul obiectiv: Cupa.