CSM Satu Mare s-a lovit din nou de stâlpul din Sfântu Gheorghe

În finala Cupei României, pierdută cu 48-62 (19-31)

Cele mai bune echipe de baschet feminin din țară și-au dat duminică întâlnire în finala Cupei României de la Sfântu Gheorghe. CSM Satu Mare a terminat turneul pe locul 2 după ce a fost învinsă în finală de Sepsi.

CSM a început excelent meciul cu Uiuiu, Green, Mandache, Denson și Șolopova pe parchet. După câteva ratări de ambele părți, CSM a modificat prima tabela prin reușita de trei puncte marca Green (min. 2). În continuare gazdele n-au nimerit ținta, iar Denson și-a dus echipa la 5-0 (min. 3), după care Mandache la 7-0 (min. 5). În mod normal a și venit time-out-ul solicitat de Zoran Mikes. Părău a transformat apoi una dintre cele două libere și a adus primul punct pentru Sepsi. Dar rapid Green a făcut 9-1 printr-un coș spectaculos (min. 6). Au apărut greșelile și de partea CSM-ului, fapt ce le-a permis gazdelor să se apropie. De menționat că Sepsi n-a înscris deloc din acțiune în primul sfert și că CSM a acumulat 8 greșeli personale. În startul sfertului secund, Marshall a apropiat Sepsi la un punct, scor 8-9, după două libere, dar Harrison a restabilit diferența de trei puncte (min. 11). Sepsi a intrat pentru prima dată în avantaj abia în minutul 13, la scorul 12-11, coș înscris de Fontaine, pentru ca în minutul 19 să conducă cu 28-19. Dar la pauza mare Sepsi avea 31, iar CSM doar 19.

Covăsnencele au dominat în continuare, 38-19 (min. 23), în timp ce clubul sătmărean a înscris primul coș în sfertul trei abia după trei minute, printr-o reușită de la mare distanță a jucătoarei Denson. Nimic nu se mai putea schimba în sfertul 4 care a început de la 50-29 pentru gazde. Finala Sepsi – CSM Satu Mare s-a încheiat 62-48, pe sferturi: 6-9, 25-10, 19-10, 12-19.

Au jucat:
Sepsi: Marshall – 21p, Părău – 11p, Webb – 8p, Kress – 6p, Stoenescu – 5p, Fontaine – 4p, Carter – 4p, Kilin – 3p, Huțanu, Dzankic. Antrenor: Zoran Mikes.

CSM Satu Mare: Green – 16p, Harrison – 13p, Mandache – 6p, Baltic – 6p, Denson – 5p, Șolopova – 2p, Uiuiu, Lazăr. Antrenor: Marius Dobă.

Clubul sătmărean a câștigat vineri în sferturi, 69-59 cu CSU Alba Iulia, după care a trecut sâmbătă în semifinale de ICIM Arad, scor 91-62. CSM Satu Mare a jucat a treia finală din Cupa României după cele pierdute în sezoanele 2009-2010 cu CSM Târgoviște și 2010-2011 cu ICIM Arad.

Pentru CSM Satu Mare urmează Final 4 Liga Europei Centrale de la Brașov din 2 și 3 martie.