CSM Satu Mare s-a întors cu o victorie de pe terenul echipei Sirius Târgu Mureș

S-a impus cu 89-67 (38-38) în etapa 13 din Liga Națională

CSM Satu Mare a jucat sâmbătă primul meci din anul 2018. S-a întâmplat pe terenul echipei Sirius Târgu Mureș, ultima clasată din Liga Naționala de baschet feminin.

Partida a contat pentru etapa 13, iar începutul i-a aparținut echipei gazdă. După reușita de la mare distanță a jucătoarei Mitov, Sirius a condus în permanență: 3-0, 6-2, 10-9, 15-10, 20-17. De altfel a câștigat primul sfert la trei puncte distanță. CSM s-a apropiat rapid la 22-21, coș Mandache, dar mureșencele au continuat să marcheze. Sătmărencele parcă au început jocul abia în minutul 16.

La scorul 33-32 pentru gazde, Harrison a transformat o aruncare din semicerc, ducându-și echipa pentru prima dată în avantaj. Mureșencele nu au cedat lupta, au mai condus în câteva rânduri, iar CSM Satu Mare a început să câștige teren după pauza mare, de prin minutul 25.

Mult mai proaspete și mai precise, sătmărencele au continuat să înscrie și să câștige meciul la o diferență mare. Sirius Târgu Mureș – CSM Satu Mare s-a terminat 67-89, pe sferturi: 22-19, 16-19, 18-26, 11-25.

Au jucat:
Tg. Mureș: Robinson – 18p, Mitov – 14p, Gal – 12p, Meszaros – 9p, Radovic – 8p, Beldian – 3p, Feises – 3p, Imreh, Pop, Radu. Antrenor: Ionel Brustur.
CSM Satu Mare: Harrison – 25p (11 recuperări), Mandache – 19p, Șolopova – 18p, (11 recuperări, 10 pase decisive), Miler – 10p, Green – 7p, Lazăr – 6p, Uiuiu – 4p, Sfîrlea, Kadar, Szmutku. Antrenor: Marius Dobă.

9.Sirius Tg Mureș       1/10 12
Etapa 14 (13 ianuarie): CSM Satu Mare – ICIM Arad, “U” Cluj-Napoca – CSBT Alexandria, Sepsi – CSU Alba Iulia, Brașov – Târgu Mureș, SCM Timișoara stă.

FOTBAL, LIGA 3

Careienii pot obţine prima victorie

CSM Victoria Carei speră să spargă gheaţa în acest sezon şi să obţină prima victorie. Oaspetele de sâmbătă, CS Crişul Sântandrei, este o echipă care poate fi bătută, mai ales că are statutul de nou-promovată.