CSM Satu Mare s-a impus în meciul cu ICIM Arad

Scor 72-68 (39-36), în etapa 14 din LNBF

CSM Satu Mare nu are meciuri ușoare nici pe propriul teren, dar important este că reușește să câștige. Sâmbătă a trecut cu bine de ICIM Arad, în cadrul etapei 14 din Liga Națională.

După start părea că nu vor fi probleme pentru clubul sătmărean. Șolopova a înscris prima, de la mare distanță, după 5 secunde. Tabela indica 9-0 pentru CSM după doar două minute. Arădencele și-au trecut în cont multe ratări, iar încercările sătmărencelor au fost finalizate cu succes. Antrenorul ICIM-ului a solicitat un time-out la 13-4 (min. 4), dar la revenirea pe parchet tot sătmărencele s-au distanțat, 15-5, 18-6. În cele din urmă, echipa oaspete s-a apropiat, iar sfertul al doilea a început de la scorul 23-18. Următoarele 10 minute s-au jucat sub semnul echilibrului, arădencele au fost mai precise, iar ratările au apărut și în tabăra sătmăreană. CSM conducea cu 39-36 înaintea sferturilor 2 și 3.

După pauza mare, ICIM-ul a înscris prima, s-a apropiat la un punct de CSM. Dar Green, Miller, Harrison, Șolopova și-au dus echipa la 50-38 (min. 23), pentru ca înaintea ultimului sfert tabela să indice 57-50. Arădencele n-au renunțat la luptă, iar în minutul 34 a condus pentru prima oară, cu 60-59. Avantajul ICIM-ului a durat în jur de 3 minute, după care Green a transformat o aruncare de 3 puncte, 67-66 (min. 37), iar CSM a condus până la final. CSM Satu Mare – ICIM Arad s-a terminat 72-68, pe sferturi: 23-18, 16-18, 18-14, 15-18.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Green – 19p, Șolopova – 15p, Miller – 13p, Mandache – 11p, Harrison – 10p, Baltic – 4p, Sfîrlea, Uiuiu, Kadar, Lazăr. Antrenor: Marius Dobă.

ICIM Arad: Poole – 14p, Tavic – 14p, Coker – 14p, Wingate – 10p, Hadzovic – 6p, Ferenczi – 6p, Nagy – 2p, Ciotir – 2p, Mercea. Antrenor: Bogdan Bulj.

Mai sunt patru etape până la finalul sezonului regulat. CSM Satu Mare și-a consolidat oarecum locul 2 în clasament, luând în considerare și faptul că CSBT Alexandria a pierdut sâmbătă la Cluj-Napoca.

9.Sirius Tg. Mureș       1/11 13

Etapa 15 (17 ianuarie): Brașov – Satu Mare, Mureș – Sepsi, Alexandria – Timișoara, Alba Iulia – Cluj-Napoca, Arad stă.

FOTBAL, LIGA 1

Vineri începe etapa a 7-a

De vineri şi până luni sunt programate meciurile etapei a 7-a din Liga 1 la fotbal. Derby-ul etapei va fi Farul – CSU Craiova. Dar şi la Arad se anunţă o atmosferă frumoasă.