CSM Satu Mare s-a clasat pe locul trei la Extraliga Cehă la volei de plajă

După două stagii de pregătire, unul în Turcia, în Antalya, iar al doilea lângă Praga, Adriana Matei și Beata Vaida au luat parte la prima competiție a anului 2017. Cele două sportive, componente ale Clublui Sportiv Municipal Satu Mare au participat la “Extraliga Cehă la volei de plajă” competiția care s-a încheiat la sfârșitul săptămânii la Praga.

Echipa sătmăreană a avut un parcurs bun, a obținut 5 victorii și o înfrângere, rezultatele în urma cărora s-a clasat pe locul 3.

După competiția de la Praga, cele două voleibaliste, Beata Vaida, Adriana Matei, dar și antrenorul Adrian Pricop, s-au întors la Satu Mare unde vor petrece câteva zile. Apoi, în cursul săptămânii viitoare fetele vor pleca în Turcia, în Antalya, unde se vor pregăti pentru următoarele competiții.

Mai întâi echipa CSM-lui va lua startul la mai multe etape ale Campionatul European la Snow Volleyball, etape ce se vor desfășura la sfârșitul lunii februarie în Turcia la Erciyes Kayseri. Competiția, așa cum reiese și din denumirea ei, se va disputa pe zăpadă. După ce vor juca pe zăpadă, Beata și Adriana se vor întoarce la nisip și se vor pregăti pentru alte două importante competiții: Campionatul European U22 din Baden-Austria (luna iunie), respectiv Campionatul Mondial U21 din Nanjing-China (luna iulie).