CSM Satu Mare rămâne neînvinsă în CEWL

Victorie cu 84-71 (40-35) cu Marburg

CSM Satu Mare a jucat marți al treilea meci din Grupa B a Ligii Europei Centrale (CEWL). În sala LPS “Ecaterina Both” a primit vizita echipei BC Pharmaserv Marburg (Germania).

Un meci câștigat destul de ușor de CSM Satu Mare, asta deși gazdele ne-au pus probleme în câteva rânduri, în primele două perioade când Marius Dobă a realizat mai multe înlocuiri. Începutul s-a dovedit a fi fulminant. Cu Harrison, Șolopova, Mandache, Miller și Green pe parchet, echipa sătmăreană a condus după doar două minute și jumătate cu 13-0. Dar nemțoaicele au început și ele să înscrie, au redus din handicap și au cedat primul sfert la doar patru puncte distanță. Perioada următoare a fost mai echilibrată și chiar dacă am condus chiar și cu 13 puncte, scor 30-17 (min. 14), în pauza mare s-a intrat cu 40-35 pentru CSM. Sătmărencele s-au distanțat în sfertul trei, iar pe ultimul l-au câștigat la limită. CSM Satu Mare – Pharmaserv Marburg s-a terminat 84-71, pe sferturi: 21-17, 19-18, 26-19, 18-17.

Au jucat la CSM Satu Mare: Șolopova – 23p, Miller – 15p, Green – 14p, Harrison – 13p, Mandache – 13p, Uiuiu – 5p, Lazăr – 1p, Szmutku, Sfîrlea. Antrenor: Marius Dobă.

CLASAMENT Grupa B
1.CSM Satu Mare3 3 0 233-182 6
2.Pharmaserv          4 2 2 285-264 6
2.SBS Ostrava         4 1 3 254-307 5
4.ICIM Arad            3 1 2 204-223 4

CSM Satu Mare va juca sâmbătă acasă, de la ora 18:00, cu Universitatea Cluj-Napoca, în etapa 10 din Liga Națională. În CEWL au mai rămas meciurile: CSM – ICIM Arad (20 decembrie), CSM – Ostrava (la Ostrava, 23 ianuarie), Ostrava – CSM (24 ianuarie).