CSM Satu Mare pierde primul meci în campionat, la Arad

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au înregistrat sâmbătă prima înfrângere a sezonului din Liga Națională, Grupa Vest. În deplasare la FCC Arad, sătmărencele au pierdut în etapa a 6-a și au coborât de pe poziția de lider.

Din primele secunde, cei doi antrenori s-au bazat pe Webb, Akathiotou, Karakasevic, Pop, Ardelean, respectiv Mosby, Olah, Miljkovic, Podar, Huțanu. CSM Satu Mare avea să modifice prima tabela prin două libere transformate de Mosby. Webb a egalat rapid, pentru ca mai apoi să-și ducă echipa la 5-2, printr-o aruncare de la mare distanță. Clubul sătmărean n-a mai reușit să conducă, iar primul sfert le-a aparținut arădencelor. Sub semnul ușor al echilibrului s-a desfășurat și următoarea perioadă. Un început slab pentru CSM, care în minutul 16 era condusă cu 21-11. Iar la pauza mare, gazdele aveau 28-21.

FCC Arad a făcut un sfert trei de excepție, iar înaintea ultimei perioade, tabela arăta 54-39. În ultimele zece minute, echipa lui Procaccini s-a descurcat excelent, reușind să ofere publicului un final plin de emoții. Spunem asta deoarece înainte cu 41 secunde de final, FCC conducea doar cu 58-57. Dar sătmărencele n-au întors soarta partidei, iar FCC Arad – CSM Satu Mare s-a încheiat 59-57, pe sferturi: 12-8, 16-13, 26-18, 5-18.

Au jucat:
FCC Arad: Nicole Webb – 25p, Veatriki Akathiotou – 21p, Jefimija Karakasevic – 6p, Marta Fodor – 5p, Dora Ardelean – 2p, Adela Mercea, Rita Bartok, Alina Pop, Anamaria Ciotir. Antrenor: Manuel Rodriguez.

CSM Satu Mare: Bernice Mosby – 22p (12 recuperări), Andrea Olah – 14, Andreea Huțanu – 9p. Alina Podar – 5p, Maja Miljkovic – 5p, Adina Pop – 2p, Iulia Gladkova, Carla Popescu, Adina Stoiedin, Brittany Denson. Antrenor: Mauro Procaccini.

Celelalte rezultate ale etapei: KSE Tg. Secuisc – Sirius Tg. Mureș 73-62, Rookies Oradea – “U” Cluj 43-72.