CSM Satu Mare pierde la debutul în CEWL, scor 65-105

UPDATE: În al doilea meci din CEWL, CSM Satu Mare a pierdut joi seara cu Ostrava, scor 70-71 (13-21, 19-16, 11-15, 27-19)

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare n-au avut parte de un debut fericit în Liga Europei Centrale (CEWL). Sezonul în această competiţie a început miercuri seară pentru fetele lui Goran Boskovic, în deplasare la Zabiny Brno, Cehia. Gazdele au reuşit să se impună cu scorul de 105-65 (48-30).

Cei doi antrenori le-au introdus pe parchet, din primele secunde, pe următoarele jucătoare : Thompson, Matuzonyle, Vackova, Vondrackova, Adamcova – Mosby, Olah, Miljovic, Stoiedin, Podar. Sătmărencele au avut onoarea să modifice primele tabela, scor 2-0, după care cehoaicele au început să se distanţeze. Cu excepţia sferturilor 2 şi 4, mai echilibrate, gazdele au câştigat la diferenţă mare celelalte două sferturi. Acolo s-a decis şi victoria. Totuşi menţionăm că de la CSM au lipsit Brittany Denson, Flavia Ferenczi, Anamaria Kadar şi Anisia Croitoru. Cea mai mare diferenţă de scor s-a înregistrat la scorul de 101-60. Zabiny Brno – CSM Satu Mare s-a încheiat 105-65, pe sferturi: 31-15, 17-15, 27-11, 30-24.

Au jucat:
Zabiny Brno: Michaela Vondrackova – 18p, Kym Royster – 15p, Katerina Zohnova – 13p, Petra Zaplatova – 11p, Michaela Vackova – 10p, Janee Thompson – 10p, Beata Adamcova – 7p, Klara Krivankova – 6p, Eliska Hamzova – 5p, Justina Matuzonyle – 4p, Lenka Soukalova – 3p, Anezka Kopecka – 3p. Antrenor: Viktos Prusa.
CSM Satu Mare: Bernice Mosby – 19p, Maja Miljovic – 19p, Carla Popescu – 8p, Iulia Gladkova – 7p, Andrea Olah – 4p, Alina Podar – 4p, Adina Pop – 2p, Adina Stoiedin – 2p, Renata Szmutku, Andreea Huţanu. Antrenor: Goran Boskovic.

CSM Satu Mare n-a revenit acasă de la Brno. Fetele s-au deplasat la Ostrava, tot în Cehia, unde aseară, după încheierea ediţiei, au jucat al doilea meci din Grupa B a Ligii Europei Centrale. Vom reveni cu rezultatul înregistrat.

Printre altele menţionăm că Zabiny Brno e pe locul patru în campionatul Cehiei după patru etape cu două victorii şi tot atâtea înfrângeri. Iar Ostrava pe şapte cu o victorie şi o înfrângere. Ambele formaţii participă şi în EWB League.

Într-un alt meci din Grupa B, Pharmaserv Marburg s-a impus cu Spirou Charleroi cu 82-69. După meciul de aseară de la Ostrava, pentru CSM Satu Mare urmează în CEWL deplasarea de la Pharmaserv Marburg, pe 30 octombrie.

Sătmărencele vor juca sâmbătă, de la ora 18:00, pe teren propriu în cadrul Ligii Naţionale de baschet feminin. Adversarul CSM-ului va fi ACS KSE Târgu Secuiesc.