CSM Satu Mare pierde cu o echipă mai slab cotată

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au suferit sâmbătă o nouă înfrângere în campionat, pe terenul Olimpiei Brașov. După eșecul din trecut cu FCC Baschet Arad, iată că o altă echipă depășește clubul nostru cu pretenții. Și menționăm că încă nu a jucat cu Sepsi în campionat, doar în Cupă, de unde am fost eliminați. În aceste condiții este pus sub semnul întrebării chiar și acel titlu de vicecampioană.

La Brașov mereu s-au disputat meciuri spectaculoase cu rezultate surprinzătoare. Ne amintim acum de victoria din februarie 2017 când clubul sătmărean bătea Olimpia Brașov cu doar cinci jucătoare folosite tot meciul. Acum au intrat nouă jucătoare, dar Olimpia Brașov este cea care a obținut victoria. Asta și pentru că Biljana Pesovic a prins o zi bună, dovadă că după doar 49 de secunde a transformat o aruncare de la mare distanță. Jocul de sâmbătă a fost unul echilibrat, cu ambele echipe aflate la conducere în nenumărate rânduri. CSM Satu Mare a câștigat primele două sferturi și avea trei puncte în față la pauza mare. La nici trei minute de la revenirea de la vestiare, gazdele revin la conducere la scorul de 45-44, coș de două puncte marcat de Pesovic. În continuare CSM Satu Mare se ține de Olimpia, ba chiar conduce de câteva ori. Dar finalul este gestionat mai bine de echipa pregătită de Dan Calancea. Olimpia Brașov – CSM Satu Mare s-a încheiat 78-72, pe sferturi: 22-23, 17-19, 17-12, 22-18.

Au jucat:
Olimpia Brașov: Biljana Pesovic – 26p, Beadle Lou – 20p, Camary Williams – 16p (10 recuperări), Ecaterina Armanu – 5p, Nikolina Zubac – 5p, Dragana Zubac – 3p, Amira Al Ash Hab – 2p, Romina Filip – 1p, Bianca Voica, Teodora Dumitru. Antrenor: Dan Calancea.
CSM Satu Mare: Maja Miljkovic – 23p, Bernice Mosby – 17p (10 recuperări), Andrea Olah – 12p, Alina Podar – 11p, Lauren Ervin – 4p, Carla Popescu – 2p, Flavia Ferenczi – 2p, Andreea Huțanu – 1p, Adina Stoiedin. Antrenor: Mauro Procaccini.

6.CSU Cluj-Napoca 1/6 8

Etapa 4: CSM Satu Mare – CSM Târgoviște (30 ianuarie, ora 18:00), CSU Cluj-Napoca – Olimpia Brașov, Sepsi – FCC Baschet Arad.