CSM Satu Mare oferă toate punctele celor de la Sânmartin

Joc foarte slab prestat de CSM Satu Mare, miercuri după amiază, în restanţa cu CS Sânmartin din etapa a 3-a din Liga 3 la fotbal. Formaţia sătmăreană a fost învinsă, scor 1-0 de echipa bihoreană după un meci în care elevii lui Zoltan Ritli nu şi-au creat nicio ocazie clară de gol.

Mai mult decât atât, sătmărenii nu au putut marca nici din 11 metri, ratând de două ori un penalty acordat, şi repetat, în minutul 46. Sigur, jucătorii sătmăreni pot invoca drept scuză presiunea creată de suspiciunea de infectare a unor jucători cu coronavirus, de bulversarea pregătirilor din ultimele zile etc. Dar, când nu poţi băga mingea în plasă din dreptul punctului de la 11 metri, această scuză nu poate fi invocată. La 11 metri nu îţi trebuie nici antrenamente, nici scheme tactice, combinaţii etc. Başca, această lovitură de la 11 metri a fost ratată de doi jucători experimentaţi, Svarzczkopf şi Cădar.

Prima repriză a fost dominată teritorial de formaţia sătmăreană care a avut două semiocazii în timp ce oaspeţii au avut două mari ocazii la una dintre ele Curileac având un reflex de mare portar.

Repriza secundă a debutat cu incursiunea lui Chitaş pe partea stângă, incursiunea atacantului sătmărean fiind oprită printr-un fault în careu. Lovitura de la 11 metri, corect acordată, l-a avut executant pe Istvan Svarzczkopf, căpitanul CSM-ului. Dar şutul moale al lui Svarzczkopf, plasat, lângă bară, a fost respins de portarul Barabaş. Arbitrul a dictat însă repetarea lovituri deoarece portarul s-a mişcat şi nu a păstrat măcar un picior pe linia porţii înainte de fluier. La repetare, Cădar a şutat în acelaşi colţ, telefonat, iar Barabas a respins balonul până la acelaşi Cădar. Din păcate jucătorul CSM-ului a şutat, din 8 metri, în portarul căzut la pământ după care balonul a fost trimis de oaspeţi în aut.

Ce a urmat mai departe nu are rost să vă descriem. Atacurile sterile ale sătmărenilor cu mingi aruncate către nişte vârfuri inexistente, au fost uşor destrămate de oaspeţi Mai mult, oaspeţii au prins curaj, au iniţiat câteva atacuri periculoase, iar în minutul 61 au marcat golul care le-a adus 3 puncte. Ionuţ Ban a şutat de la 25 de metri, pe jos, Curileac a plonjat, dar balonul a prins un smoc de iarbă şi a intrat în plasă peste mâinile portarului sătmărean.

Până la final, în ciuda unor schimbări efectuate de Ritli, care nu au adus niciun plus, nu s-a întâmplat nimic deosebit aşa că echipa sătmăreană a părăsit terenul învinsă.

A jucat la CSM: Curileac – Vădan (46 Cădar), Tincău, Mureşan, Ionescu, M. Nyeki, Svarzczkopf, Barth (62 K. Nyeki), Chitaş, Zsiga (75 Şimon), R. Ziman (62 Jakab).