CSM Satu Mare obține a șasea victorie la rând în campionat (Foto)

CSM Satu Mare a oferit scorul etapei a 9-a din Liga Națională de baschet feminin, Grupa Roșie. Fetele antrenate de Maikel Lopez s-au distrat duminică cu CSM Târgoviște, bifând a șasea victorie consecutivă în campionat, scor 82-41.

A devenit o reală plăcere să mergi în sala LPS “Ecaterina Both” să le urmărești pe sătmărence. Motivate, bine pregătite fizic, fetele aleargă până în ultima secundă indiferent de scorul de pe tabelă. Atente în apărare și eficiente în atac, baschetbalistele noastre oferă spectacol celor din tribună. Iar suporterii simt că CSM Satu Mare este o echipă care se bate cu șanse reale la titlul național. Este și unul dintre motivele pentru care se înghesuie să prindă un loc în sală la fiecare meci.

Cât despre jocul de duminică, spunem că CSM Târgoviște a rezistat aproape 10 minute. Asta și datorită celor trei coșuri de la mare distanță semnate de Stoenescu. Echipa oaspete a condus în câteva rânduri, iar de la 14-13, liberă transformată de Amukamara, pe tabelă exista o singură echipă în avantaj. A fost mai greu până în sfertul al treilea, când CSM Satu Mare a marcat aproape cât în primele două perioade.

Înaintea ultimelor 10 minute, alb-roșiile conduceau cu 63-35, iar CSM Satu Mare – CSM Târgoviște s-a încheiat 82-41, pe sferturi 18-13, 17-11, 28-11, 19-6.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Lloyd – 22p, Denson – 21p (11 recuperări), Amukamara – 20p, Olah – 7p, Baltic – 6p, Mandache – 4p, Lazăr – 2p, Kadar, Huțanu, Pop, Uiuiu, Tavic. Antrenor: Maikel Lopez.

CSM Târgoviște: Stoenescu – 13p, Poole – 12p, Toma – 6p, Kilin – 5p, Coker – 3p, Ghița – 2p, Chivu, Neagu, Tănase, Popescu, Vati. Antrenor: C. Tănase.

* echipă penalizată de FRB cu 2 puncte

Etapa 10: Brașov – CSM Satu Mare (miercuri, 20 februarie, ora 18:00), Sepsi – “U” Cluj, Târgoviște – Constanța, ICIM Arad stă.