CSM Satu Mare, noul lider al baschetului feminin românesc

A învins Phoenix Constanța cu 70-52 (27-22)

Pentru că Sepsi a stat în etapa a 8-a din Grupa Roșie, CSM Satu Mare a urcat miercuri pe primul loc în Liga Națională de baschet feminin. Trupa antrenată de Maikel Lopez a obținut o victorie anticipată de noi, tocmai pe terenul ocupantei ultimului loc.

CSM Satu Mare n-a avut deloc un start reușit de meci. Phoenix Constanța a câștigat primele două sferturi și a condus la pauza mare cu 27-22. Un scor strâns cu puține coșuri transformate.

Adevărata valoare a grupării sătmărene s-a văzut însă în partea a doua. Denson a transformat o aruncare de la mare distanță în minutul 23, pentru 31-29, iar E. Armanu a răspuns cu aceeași monedă. Constănțeanca și-a dus echipa în avantaj pentru ultima oară, în acest meci, la 32-31, după care Lloyd a făcut 33-32 în minutul 25. CSM Satu Mare a preluat inițiativa și a condus până la final. Asta pentru că a făcut două sferturi excelente.

Phoenix Constanța – CSM Satu Mare s-a încheiat 52-70, pe sferturi: 12-10, 15-12, 15-28, 10-20.

Au jucat:
Phoenix Constanța: Jovanovic – 18p, T. Armanu – 11p, Erak – 9p, E. Armanu – 7p, Douglas – 5p, Cutaș – 2p. Antrenor: P. Stanojcic.
CSM Satu Mare: Olah – 15p, Denson – 14p, Mandache – 12p, Llyoyd – 12, Baltic – 6p, Amukamara – 5p, Kadar – 2p, Huțanu – 2p, Pop – 2p, Uiuiu. Antrenor: Maikel Lopez.