CSM Satu Mare mai bate o dată Sepsi şi duce finala în decisiv

Secția de baschet de la CSM Satu Mare a adus sâmbătă bucurie în rândul suporterilor sătmăreni. În sala de sport LPS “Ecaterina Both” s-a disputat meciul 4 din finala Ligii Naționale, iar fetele pregătite de spanioul Maikel Lopez au învins Sepsi Sfântu Gheorghe cu 59-56 (33-30).

O victorie care a făcut 2-2 la general și care duce ultimul act în decisiv. Sătmărenii pot să viseze în continuare la primul titlu național din istoria clubului. Dar va fi greu, meciul 5 se va juca la Sfântu Gheorghe, marți, 21 mai, de la ora 19:00. Sepsi beneficiază de avantajul terenului propriu în decisiv pentru că a încheiat sezonul regulat pe locul 1, iar CSM pe următoarea poziție. În cea mai mare sală de sport din municipiul Satu Mare au ajuns sâmbătă peste 500 de spectatori.

Cu toții au trăit fiecare fază, s-au ridicat în picioare și au aplaudat fiecare reușită a clubului sătmărean ori nereușită a clubului din județul Covasna.

Primarul municipiului Satu Mare, Gabor Kereskenyi, a ocupat un loc în primul rând. A trăit la maxim meciul, iar la final le-a felicitat pe fete. Ulterior a transmis că este foarte mândru de echipa de baschet de la CSM, după victoriile de joi și sâmbătă.
“Sunt mândră că prin sport am ocazia să-mi fac orașul cunoscut și admirat. Sunt fericită că am ocazia să joc pentru Satu Mare și să câștig medalii pentru acest oraș. Suporterilor doresc să le urez La mulți ani, multă sănătate și să le mulțumesc pentru că au fost alături de noi în orice situație, și la bine și la greu. Sportul ne apropie și ne unește. Doar împreună putem să facem din Satu Mare un oraș campion. La mulți ani, sătmăreni!”, este mesajul pe care l-am urmărit exact înaintea meciului de sâmbătă într-un clip de promovare pentru Zilele Orașului. Andrea Olah l-a semnat, jucătoare care a făcut unul dintre cele mai bune meciuri din cariera sa.

Sâmbătă a fost principala marcatoare de la CSM Satu Mare, iar în sfertul 2, între minutele 14 și 17, a transformat patru aruncări de 3 puncte, spre deliciul suporterilor.

Amukamara, Denson, Mandache, Kadar, Huțanu și Demeter, Higgins, Șolopova, Pasic, Părău sunt jucătoarele alese de cei doi antrenori pentru startul de meci. Un început nu tocmai bun pentru clubul sătmărean. Am condus în două rânduri, la 3-2 și 5-4, însă Sepsi a luat primul sfert. După cum spuneam mai sus, în sfertul 2 s-a remarcat Andrea Olah. Am revenit în joc, iar la pauza mare scorul era de 33-30. Sepsi a mai condus o singură dată în meciul de sâmbătă. :olopova a făcut 34-33 în primul minut al sfertului trei. A urmat reușita de la mare distanță semnată de Tavic, iar în minutul 26 avantajul era de 7 puncte în favoarea clubului sătmărean, scor 41-34. CSM Satu Mare a știut să gestioneze ultima perioadă, chiar dacă americanca Brittany Denson n-a prins finalul, fiind eliminată.

Meciul 4 dintre CSM Satu Mare și Sepsi Sfântu Gheorghe s-a încheiat cu scorul 59-56, pe sferturi: 7-12, 26-18, 15-12, 11-14.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Olah – 18p, Amukamara 12p, Denson – 12p, Tavic – 12p, Mandache – 3p, Huțanu – 2p, Kadar, Baltic. Antrenor: Maikel Lopez.
Sepsi Sfântu Gheorghe: Higgins – 14p, :olopova – 14p, Părău – 9p, Demeter – 8p, Slamova – 8p, Topuzovic – 3p, Kovacs, Nagy, Pasic. Antrenor: Zoran Mikes.

Transport la Sfântu Gheorghe

CSM Satu Mare organizează excursie pentru suporteri la meciul decisiv al finalei de la Sfântu Gheorghe. Înscrieri se fac de luni de la ora 8 la numărul de telefon 0744. 130.730. Plecarea la Sfântu Gheorghe se va face marți dimineață la ora 9 din fața Catedralei Romano-Catolice.