CSM Satu Mare leagă a patra victorie în campionat

CSM Satu Mare s-a deplasat la București pentru al doilea turneu din cadrul Ligii Naționale de baschet feminin. Turneul este organizat în sala Agronomia și va continua sâmbătă. În primul meci, cel de vineri, sătmărencele s-au impus fără probleme contra celor de la Rapid.

Clubul bucureștean a început cu Burlakova, Stanici, Bejan, Vlad și Duță, iar CSM a replicat cu Bright, Covile, Kilin, Podar, Goss. Fetele lui Maikel Lopez au avut un start agresiv, iar în minutul 3 conduceau cu 10-0 pe tabelă. A început și Rapid să marcheze, dar fără să se apropie serios. Putem spune că încă de la pauza mare se știa echipa câștigătoare, CSM având 48, iar Rapid doar 25. Au urmat alte două perioade “de antrenament”, iar CSM Satu Mare a obținut a patra victorie consecutivă.

Rapid București – CSM Satu Mare s-a încheiat cu scorul de 50-92, pe sferturi: 14-20, 11-28, 10-23, 15-21.

Au jucat:
Rapid București: Burlakova – 14p, Stanici – 12p, Vlad – 9p, Bejan – 4p, Manea – 4p, Cazacu – 4p, Duță, Călin. Antrenor: D. Militaru.
CSM Satu Mare: Goss – 20p, Bright – 17p, 11 recuperări, Covile – 15p, 19 recuperări, Șolopova – 15p, Podar – 9p, Popescu – 5, Croitoru – 5p, Neagu – 4p, Pop – 2p, Kilin. Antrenor: Maikel Lopez.

După victoria de vineri, CSM Satu Mare s-a întors acasă. Sâmbătă era programat meciul cu Agronomia București. Dar la clubul gazdă au apărut mai multe cazuri de infectare cu CORONAVIRUS, astfel că meciul va fi reprogramat.

Precizăm că alte două turnee se desfășoară în această perioadă în Târgoviște și Târgu Secuiesc.
Pentru clubul sătmărean urmează al treilea turneu. Acesta se va organiza în sala LPS “Ecaterina Both” din Satu Mare în zilele de 12 și 13 decembrie.