CSM Satu Mare joacă sâmbătă ultimul meci de pregătire

Scris de Constantin Demian, 06 martie 2021 « Ştirea precedentă | Înapoi la index | Ştirea următoare »

Egal între echipa lui Zoltan Ritli şi Unirea Tăşnad, scor 1-1

CSM Satu Mare şi Unirea Tăşnad au terminat la egalitate, scor 1-1, meciul amical disputat joi după amiază pe stadionul Olimpia “Daniel Prodan”.

Echipa gazdă a deschis scorul în minutul 34 prin Vădan care a reluat în gol un balon centrat din corner de Gabi Cădar. Oaspeţii au egalat în partea a doua a meciului, în minutul 25 prin Raul Silaghi.

CSM Satu Mare, care se pregăteşte pentru startul sezonului de primăvară în Liga 3, a avut o listă lungă de indisponibilităţi motiv pentru unii jucători au evoluat pe posturi cu care nu sunt familiarizaţi. Dar chiar şi aşa, prima repriză a fost dominată teritorial de echipa sătmăreană care şi-a creat 4-5 bune ocazii de gol. Una singură, venită după o fază fixă, a fost concretizată de fundaşul Vădan.

În partea a doua antrenorul Zoltan Ritli a trimis în teren mulţi tineri aşa că, la un moment dat, CSM a avut în teren 8-9 cadeţi sau juniori. De cealaltă parte, Unirea Tănad a venit la Satu Mare cu câţiva jucători care au evoluat acum două sezoane în Liga 3 inclusiv cu veteranul Marius Bălău, fostul fundaş central al Olimpiei. Altfel, la solicitarea celor din Tăşnad meciul s-a jucat pe durata a 2 reprize a câte 35 de minute.

CSM Satu Mare: Alex Cadar – N. Neyki, Şimon, Vădan, Ionescu, B. Nylvan, Barth, Ziman, Zsiga, G.Cădar, R.Bylvan/ Oşan, Batin, Baior, Băbuţ, Merţea, Zima. Din garnitura sătmăreană au absentat, din cauza unor probleme medicale, mai mulţi jucători: Schwarckopf, Tincău, Chitaş, Fl.Mureşan, Ilyes, Jakab, M. Neyki. Dar cu excepţia lui Fl. Mureşan şi probabil Jakab, toţi ceilalţi vor fi apţi de joc pentru meciul de sâmbătă cu Sportul Şimleu Silvaniei.

Unirea Tăşnad: Cherecheş – E. Suranyi, Bălău, C. Mariş, P. Sântăuan, Lecze, Cl. Silaghi, Bolba, Raul Silaghi, R. Suranyi/ Măreneanu, Maşlinca, A. Sântăuan, V. Mariş, Moisa.

Pentru CSM Satu Mare urmează un nou meci amical, tot pe propriul teren, azi, de la ora 12:00, cu Victoria Carei. Va fi ultimul meci din seria celor de pregătire pentru că săptămâna viitoare jucătorii şi staff-ul tehnic se vor axa mai mult pe meciul de campionat. Apoi, tot săptămîna viitoare jucătorii şi antrenorii vor efectua testele pentru Covid. Iar sâmbătă urmează meciul oficial de debut de sezon, cel cu Sportul Şimleu Silvaniei.

Abonează-te acum Online!
Adaugă un comentariu Ne păstrăm dreptul de a refuza publicarea comentariilor care nu respectă nişte reguli simple ale bunului simţ, care reprezintă atac la persoană, sau care sunt off-topic. Câmpurile marcate cu (*) sunt obligatorii.

Tastează numerele care apar! Exemplu: 7 5 unu şapte = 7517