CSM Satu Mare – ICIM Arad 84-46 (50-25)

Un meci fără istoric s-a jucat marți în sala LPS “Ecaterina Both” din Satu Mare. CSM a întâlnit ICIM Arad în meciul 4 din Grupa B a Ligii Europei Centrale (CEWL).

Dar Aradul a venit fără pretenții la noi, cu mai multe jucătoare românce și tinere. Echipa oaspete a condus o singură dată, la 3-2 după ce sătmăreanca Flavia Ferenczi a marcat o “triplă”. CSM a început să se distanțeze, 6-3 (min. 5), 19-7 (min. 8), 28-15 (primul sfert). Antrenorul Marius Dobă nu le-a mai folosit în continuare pe Green și Șolopova, dar chiar și așa, ICIM a marcat primul coș din sfertul al doilea abia după 8 minute, la scorul de 45-15. Din minutul 15, CSM a avut pe parchet doar românce: Sfîrlea, Szmutku, Lazăr, Uiuiu și Kadar. Din păcate, Anamaria Kadar a suferit o accidentare gravă în minutul 18 și a fost scoasă de pe teren în brațe de către secundul Octavian Boian. Ultimele două perioade nu au oferit mare lucru, nivelul jocului a scăzut. CSM a început ultimul sfert cu un avantaj de 34 de puncte. A ajuns chiar și la 38 de puncte, CSM Satu Mare – ICIM Arad s-a terminat 84-46, pe sferturi: 28-15, 22-10, 21-12, 13-9.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Miller – 27p (13 recuperări), Lazăr – 20p (13 recuperări), Sfîrlea 16p, Uiuiu – 9p, Mandache – 4p, Șolopova – 3p, Szmutku – 3p, Green – 2p, Kadar. Antrenor: Marius Dobă.

ICIM Arad: Ferenczi – 16p, Mercea – 10p, Zidaru – 9p, I. Ciorban – 4p, Gadarici – 3p, Spinean – 2p, C. Ciorban – 2p, Ebervein, Rotariu. Antrenor: Dan Moraru.

CLASAMENT Grupa B
1.CSM Satu Mare  4 4 0 317-228 8
2.Pharmaserv             4 2 2 285-264   6
3.ICIM Arad               4 1 3 288-269   5
4.SBS Ostrava            4 1 3 254-307   5

După cum se poate observa, echipa noastră este deja calificată în Final 4 CEWL. Dar pentru CSM au mai rămas meciurile din grupă cu SBS Ostrava programate pe 23 și 24 ianuarie. Altfel, în Liga Națională va juca sâmbătă de la ora 18:00 în deplasare la CSU Alba Iulia, în cadrul etapei 11.