CSM Satu Mare debutează în campionat cu o victorie! Sâmbătă se joacă derby-ul cu FCC Arad

Captură facebook - CSM Satu Mare
Captură facebook – CSM Satu Mare

Sala LPS “Ecaterina Both” din Satu Mare găzduiește de vineri unul din cele trei turnee ale Ligii Naționale de baschet feminin.

În primul meci, CSM Satu Mare a înfruntat Universitatea Cluj.

Cei doi antrenori au început meciul cu Bright, Covile, Kilin, Podar, Goss, respectiv Campbell, Fleșer, Uiuiu, Chiș, Timbilla. Un start de meci în care clujencele au punctat primele, prin Chiș, aruncare de două puncte. CSM a egalat rapid, prin noua achiziție Patricia Lamae Bright, după care s-a distanțat ușor. N-a fost singura dată când Universitatea a condus. Asta pentru că a dominat sfertul al doilea. Fleșer a egalat la 22, după care echipa oaspete a condus cu 24-22, 25-22, 27-22, 28-22. Apoi, sătmărencele s-au trezit și au preluat din nou conducerea. După pauza mare, CSM Satu Mare a luat ambele perioade, la diferențe destul de mari, într-un final reușind să se impună.

CSM Satu Mare – Universitatea Cluj s-a încheiat 75-50, pe sferturi: 22-17, 13-15, 21-6, 19-12.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Patricia Lamae Bright 19p, Șolopova – 16, Covile – 14p, 12 recuperări, Podar – 9p, Goss – 9p, Kilin – 6p, Popescu – 2p, Pop, Neagu, Croitoru. Antrenor: Maikel Lopez.
Univ. Cluj: Campbell – 12p, Uiuiu – 9p, Fleșer – 8p, Timbilla – 6p, Chiș – 5p, Popovici – 4p, Boloni – 3p, Stoica – 3p, Bobar.

Sâmbătă, 28 noiembrie
• Univ. Cluj-Napoca – CSM Oradea (17:00)
• CSM Satu Mare – FCC Baschet Arad (19:30)
Duminică, 29 noiembrie
• Univ. Cluj-Napoca – FCC Baschet Arad (17:00)
• CSM Satu Mare – CSM Oradea (19:30)

Accesul spectatorilor este interzis la meciuri, meciurile CSM-ului se văd pe pagina de facebook.