CSM Satu Mare – CSM București 24-28 (9-13)

În etapa a 19-a din Liga Națională la handbal masculin

Handbaliștii de la CSM Satu Mare au înregistrat al treilea eșec, din tot atâtea meciuri, de la reluarea campionatului. De data aceasta, echipa sătmăreană a fost învinsă, pe propriul teren, scor 28-24 (13-9) de CSM București, locul 4 în Liga Națională.

Dar meciurile cu adevărat importante pentru CSM Satu Mare se vor disputa în etapele următoare, cu echipe în fața cărora elevii lui Iuliu Varady au reale șanse la victorie și la îndepărtarea de zona “minată” a clasamentului. Iar în etapa următoare CSM se deplasează la Timișoara după care, în 1 martie, gruparea sătmăreană va da piept cu CSM Făgăraș.

Revenind la meciul de miercuri seara putem spune că handbaliștii sătmăreni au început bine meciul, au condus cu 1-0, apoi cu 4-2 (min. 10), dar s-au văzut egalați la 4 în minutul 12. În minutul 13 handbaliștii bucureșteni au preluat conducerea, 6-5, avantajul crescând constant până la finalul primei reprize terminată cu 13-9 în favoarea echipei oaspete. Un moment important s-a petrecut în minutul 17 când CSM Satu Mare a ratat două lovituri de la 7 metri prin Olah și Morar. Mai mult, sătmărenii au avut și avantaj numeric în teren de care nu au profitat.

În partea a doua handbaliștii de la CSM Satu Mare s-au apropiat la două goluri, 14-16 (min. 38). Dar au urmat apoi câteva minute foarte slabe ale sătmărenilor, iar oaspeții s-au distanțat confortabil pe tabela de marcaj asigurându-și practic victoria. Finalul a fost mai echilibrat, chiar cu un ușor avantaj de partea sătmărenilor care au redus din diferență scorul final de 28-24 în favoarea echipei din București. Dincolo de amărăciunea înfrângerii, CSM Satu Mare are satisfacția marcării golurilor meciului. Autorii lor au fost cei doi portari, atât Cioroiu cât și Pogyină reușind să înscrie goluri spectaculoase din propriul semicerc.

Au jucat: Cioroiu 1, Pogyină 1, Mateș 1, Bejinariu 1, Rogoz 2, Olah 1, Suciu 2, Campar 2, Mureșan 4, Morar 5, Munea 4, Stan, Avramescu, Olar, Crăciun, Trifunovici.

Alte rezutate din etapa a 19-a: Steaua – Poli Timișoara 15-20, Potaissa Turda – HC Odorhei 29-28, HC Vaslui – CSU Suceava 20-21.