CSM Satu Mare câștigă cu Spirou Ladies Charleroi, dar rămâne pe ultimul loc în CEWL

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au jucat miercuri în deplasare la Spirou

Ladies Charleroi (Belgia) într-un meci care a contat pentru etapa a 7-a din Grupa B a Ligii Europei Centrale (CEWL).

Sătmărencele au obținut astfel prima victorie din această competiție, dar rămâne pe ultimul loc în grupă. Despre desfășurarea jocului nu avem prea multe informații. CSM Satu Mare a câștigat trei sferturi, iar principalele marcatoare ale echipei sătmărene au fost Bernice Mosby și Andrea Olah.

Spirou Ladies Charleroi – CSM Satu Mare s-a încheiat 45-68, pe sferturi: 12-16, 12-9, 13-24, 8-19

Au jucat:
Spirou Ladies Charleroi: Sofie Hendrickx – 15p, Sarah Quiaco – 9p, Sarah Deneil – 7p, Krystek Ballaj – 7p, Johanna Prytz -3p, Sarah Dossou – 2p, Caline Henry – 1p, Amelie Brohet – 1p, C. Sansam, M. Stefek, E. Fontaine. Antrenor: Vincent Bouffioux

CSM Satu Mare: Bernice Mosby – 18p, Andrea Olah – 17p, Iulia Gladkova – 13p, Alina Podar – 7p, Maja Miljkovic – 6p, Andreea Huțanu – 5p, Adina Stoiedin – 2p, Carla Popescu, Brittany Denson. Antrenor: Mauro Procaccini.

CLASAMENT Grupa B
1.Zabiny Brno 4 4 0 358-249 8
2.Pharmaserv Marburg 3 2 1 244-220 5
3.SBS Ostrava 4 1 3 266-321 5
4.Spirou Ladies Charleroi 4 1 3 232-292 5
5.CSM Satu Mare 3 1 2 203-221 4

În Liga Europei Centrale urmează meciul CSM Satu Mare – Zabiny Brno programat pentru miercuri, 11 decembrie, cel mai probabil de la ora 18:00.
Până atunci vom avea un meci de antrenament în Liga Națională. CSM Satu Mare va primi sâmbătă vizita celor de la Rookies Oradea, de la ora 18:00.

Spunem că va fi un meci de antrenament deoarece bihorencele formează cea mai slabă echipă din Grupa Vest cu 7 înfrângeri în 7 etape.

FOTBAL, LIGA 1

Arbitru interesant la FCSB – Voluntari

În perioada 20-23 octombrie 2023 sunt programate să se desfășoare meciurile etapei a 13-a din Liga 1. Unul dintre meciurile atractive este cu siguranță FCSB – Voluntari. Acesta se va juca duminică, 22 octombrie 2023, de la ora 21.00, pe Arena Națională din București.

FOTBAL

Cei mai buni jucători U21 din Liga 1

Așa cum se știe, Liga 1 se află în pauza de iarnă și se va relua pe 19 ianuarie 2024. Este momentul să aruncăm câteva priviri și peste statistici oferite de Federația Română de Fotbal.