CSM Satu Mare a pierdut primul meci al finalei cu Sepsi

Scor 54-66 (24-36), iar duminică avem a doua întâlnire

Captură FRB TV

Finala Ligii Naționale de baschet feminin a început vineri la Sfântu Gheorghe. Sepsi a profitat de avantajul terenului propriu și s-a impus în prima întâlnire contra echipei CSM Satu Mare, scor 66-54.

CSM Satu Mare a condus o singură dată, la acel 4-2 reușit de Andra Mandache după un minut de joc. Dar Sepsi a egalat, iar fosta jucătoare de la CSM, Șolopova și-a dus echipa la 7-4 după o aruncare de la mare distanță. În continuare sătmărencele n-au prea contat, iar echipa lui Zoran Mikes a luat primul sfert cu 21-9. S-a ajuns chiar și la 28-9, după care CSM Satu Mare s-a apropiat încet pe tabelă.

Ultimele două sferturi s-au desfășurat sub semnul echilibrului, chiar am reușit să ne apropiem după reușita de trei puncte semnată de aceeași Andra Mandache pentru 55-50, scor în favoarea echipei gazdă.

Dar Sepsi și-a văzut de treabă și primul meci al finalei dintre Sepsi Sfântu Gheorghe și CSM Satu Mare s-a încheiat cu scorul de 66-54, pe sferturi: 21-9, 15-18, 12-13, 18-14.

Au jucat:
Sepsi: Șolopova – 17p, Topuzovic – 15p, Pasic – 12p, Higgins – 7p, Părău – 4p, Demeter – 4p, :ipoș – 3p, Nagy – 2p, Slamova – 2p, Kovacs. Antrenor: Zoran Mikes.
CSM Satu Mare: Denson – 16p, Mandache – 14p, Amukamara – 8p, Huțanu – 7p, Olah – 4p, Baltic – 3p, Kadar – 2p, Tavic, Lloyd. Antrenor: Zoran Mikes.

Urmează așadar meciul al doilea de duminică în care CSM Satu Mare trebuie să dea mul mai mult pentru a visa în continuare la marele trofeu.