CSM Olimpia Satu Mare a câștigat cu 4-0 (2-0) derby-ul cu Știința Beltiug

Și conduce autoritar în Seria Someș a Ligii 4 la fotbal

Meciul derby din etapa a 8-a a Ligii 4 la fotbal, Seria Someș, s-a disputat sâmbătă între CSM Olimpia Satu Mare și Știința Beltiug. Un meci între singurele echipe neînvinse până acum în această serie. Dar, prin scor, prin prestația din teren, jocul nu a arătat a fi un derby autentic, superioritatea echipei sătmărene find una evidentă la toate capitolele.

Semnificativ în acest sens este faptul că echipa oaspete a avut un singur șut pe spațiul porții, o singură ocazie mai clară în timp ce echipa lui Zoltan Ritli, pe lângă cele 4 goluri, a mai avut 7-8 situații clare de a marca.

Meciul a fost echilibrat doar în primele 10 minute cînd s-a jucat mai mult între cele două careuri. De precizat însă că în acest interval jocul a avut o oarcare notă de asprime, cu dueluri care au depășit limita regulamentului. Dar arbitrul Szabolcs Kovbacs a temperat rapid zelul unor jucători așa că mai departe s-a jucat în limitele sportivității.
După o primă ocazie ratată de Cadar (min. 6), șut pe lângă, de la 10 metri, CSM a deschis scorul în minutul 11. Faur a executat un corner de pe partea stângă, un fundaș al oaspeților a respins greșit până la Țoca care, atent, a marcat cu un șut din vole, expediat de la circa 12 metri. Urmează apoi alte două ocazii ale gazdelor, dar Faur și B. Nyilvan nu reușesc să-l învingă pe Tomșa. În minutul 35 însă, după o fază foarte spectaculoasă, CSM Olimpia majorează scorul. Aflat pe partea dreaptă a terenului, aproape de tușă, Cădar centrează în careu, cu exteriorul, cu multe efect (a la Budescu), balonul depășește doi fundași adverși, dar și pe portarul Tomșa și ajunge la Faur care, de la 5 metri, a marcat cu capul în poarta goală.

În minutul 43 oaspeții au o mare ocazie de gol, dar șutul lui Feier, liber la 12 metri, a trecut la câțiva centimetri de stâlpul drept al porții apărate de Oșan.

La câteva minute după pauză CSM-ul sătmărean majorează scorul la 3-0. Autorul golului, foarte spectaculos, șut de la 25 metri, la vinclul drept al porții, a fost Gabi Cădar, poate cel mai bun jucător al echipei sătmărene din această parte a campionatului. După acest gol jocul se mai echilibrează, oaspeții încearcă să amenințe poarta lui Daniel Oșan. Dar cele câteva centrări, nu reușesc să pună în pericol poarta grupării sătmărene. Ocaziile apar tot în dreptul echipei sătmărene, prin Faur, șut în tranversală, R. Nyilvan, șut din careu în plasa laterală, Bordac, cap din 4 metri în brațele portarului etc. Scorul final a fost stabilit în minutul 88 când Bordac a centrat excelent de pe partea stîngă, iar Faur a marcat spectaculos, șut din vole, de la 10 metri, la colțul lung.
Cam așa s-a jucat meciul de sâmbătă urmărit de puțini spectatori, circa 120 în total.

CSM: Oșan – Ștef, Ritli, Țoca, Ionescu, Șimon, Swarckopf, B.Nyilvan (78 Zima), Cădar (90 Chifor), Faur (87 Mate), R. Nyilvan (80 Bordac). Antrenor: Zoltan Ritli.
Știința: Tomșa – R.Pop, Sabău (18 Chivari), Toma, Petkes, Gulia, Ciriap, Covaci (60 Bunea), Baciu, Feier, M.Pop (65 Erli).

A arbitrat foarte bine Szabolcs Kovacs ajutat la cele două linii de frații Kopriva (toți din Carei).

CSM se distanțează în fruntea Seriei B, a acumulat 24 de puncte din tot atâtea posibile.