CS Satu Mare – Cetate Ardud a obținut 7 medalii la CN Under 16

Desfășurat sâmbătă în orașul Ardud

lupteOrașul Ardud a fost sâmbătă capitala luptelor greco-romane deoarece acolo s-a ținut Campionatul Național de copii 1 (Under 16). Luptătorii sătmăreni de la CS Satu Mare – Cetate Ardud au dominat întreg concursul și au reușit să obțină 7 medalii, mai exact trei de aur, una de argint și trei de bronz.

Un eveniment de mare anvergură, în județul nostru au sosit sportivi din 35 de județe ale țării. Antrenorii, luptătorii, oficialii, cu toții s-au declarat profund mulțumiți de buna organizare a sătmărenilor.

Pe cele două saltele din sala de sport a liceului din Ardud, s-au luptat peste 150 de copii, la mai multe categorii de greutate. De la clubul sătmărean nu au mai participat Andrei Barbul (47 kg) deoarece nu a fost lăsat să lupte, Marian Pișcorean (35 kg) este bolnav, iar Patric Penzes (59 kg) s-a lăsat de acest sport. Chiar și așa ceilalți sătmăreni au obținut rezultate extraordinare. Avem trei titluri naționale, Marian Zaha s-a impus la 32 kg, Andrei Buzilă la 42 de kg, iar Lenard Berei a fost cel mai bun la cateogria 100 kg. Aici trebuie să menționăm că Zaha l-a bătut în finală pe colegul său, Marius Bulgăr cel care a luat medalia de argint. Medalii de bronz au luat Sabinel Lobonț (47 kg), Dănuț Bulgăr (66 kg) și Andrei Ghiran (85 kg). Ceilalți sătmăreni: Bogdan Romaniuc (38 kg) – locul 5, Cătălin Dângă (42 kg) – locul 5, Peter Peck (53 kg) – locul 5, Nicolae Ziman (38 kg) – 5-8, Gerhard Dițic (85 kg) – 5-8 și Norbert Szuroka (100 kg) 5-8.

Medalii prețioase, de care antrenorii Tudor Barbul și Francisc Szabo sunt foarte mulțumiți. Un singur regret au aceștia, la categoria 66 kg, acolo unde Dănuț Bulgăr, în lupta sa spre titlu național, a fost dezavantajat de unele decizii ciudate ale arbitrilor.

În clasamentul pe echipe, CS Satu Mare – Cetate Ardud s-a clasat pe primul loc, Slatina pe doi, iar Bihor pe trei.

De la Federația Română de Lupte au sosit Marian Berbec – antrenor federal, Simon Popescu și Ovidiu Lazăr – de la Comisia de Arbitri, Viorel Moisin și Gheorghe Mihăilă – de la secretatriatul FRL. Pentru sprijinul pe care-l acordă luptelor, federalii au oferit câte o plachetă primarului din Ardud – Ovidiu Duma, președintelui Consiliului Județean Satu Mare – Adrian Ștef și vicepreședintelui CJ – Mircea Govor. În sală i-am mai întâlnit pe Marcel Tarța – directorul CS Satu Mare, pe Ionel Păcurariu – directorul LPS Satu Mare și pe Alexandru Contraș din partea DJST Satu Mare.

Antrenorii, organizatorii, sportivii, doresc pe această cale să le mulțumească tuturor celor care s-au implicat spre buna desfășurare a acestui eveniment important pentru județul nostru.

Amintim că în 6-7 decembrie, orașul Ardud va găzdui Cupa “Cetate Ardud” un turneu puternic, un concurs internațional, la care vor sosi luptători din 8 țări ale Europei.