CS Adep Satu Mare – CSM Oradea 24-31 (9-16), în Divizia A la handbal masculin

În primele zece minute ale partidei de duminică, interval în care au condus cu 1-0 şi 4-3, handbaliştii sătmăreni au ţinut piept mai puternicei, mai valoroasei şi mai bogatei echipe din Oradea.

Treptat însă, echipa din Oradea, cu doi foşti componenţi ai CSM-lui sătmărean în teren, Devid Munea şi Cosmin Libert, a pus stăpânire pe joc, a marcat gol după gol reuşind să termine cu un avans de 7 goluri, 16-9, prima repriză.

În partea a doua, în ciuda unei apărări mai agresive a celor de la CS Adep, orădenii au controlat primele 17-18 minute, ajungând să conducă cu 12 goluri, 27-15 (min. 47). Dar, chiar dacă antrenorul Dan Sebastian a introdus în teren câţiva copii de 16-17 ani, finalul a aparţinut sătmărenilor care au reuşit să înscrie câteva goluri spectaculoase. Aşa că diferenţa înregistrată după cele 60 de minute a ajuns de 7 goluri, scorul final fiind 31-24 în favoarea echipei din Oradea.

Să mai spunem că atmosfera din tribune a fost una caldă, cei peste 120 de spectatori aplaudând de fiecare dată reuşitele echipei sătmărene. Mai consemnăm că, pentru câteva minute, poarta echipei sătmărene a fost apărată de Adrian Merla. La 45 de ani, acesta revine după aproape zece ani în activitate. Şi nu oricum, pentru că el a avut câteva intervenţii de efect pe parcursul meciului.

Plachetă pentru Feri Schlakter

Înainte de începerea partidei, Feri Schlakter, fost handbalist sătmărean de valoare în anii ’70-’80, a primit o plachetă din partea clubului Adep. Un semn de mulţumire, de consideraţie pentru întrega lui activitate dar şi pentru sprijinul pe care îl acordă şi acum handbalului sătmărean.

Au marcat duminică:
Adep: Vaştag – 4, Varga – 4, Jurj – 3, Morar – 3, Grenczer – 3, Saroz – 3, R. Pop – 3, Baros – 1. Au mai jucat: Pogyină, A. Merlă, Nicoară, Reşetar, Chiş. Antrenori: Dan Sebastian şi Albert Kibedi.
CSM Oradea: A. Pop – 7, B. Munteanu – 5, Munea – 5, Libert – 4, Stroe – 3, R. Radu – 2, E. Szilagyi – 2, Iozu – 2, Duma – 1. Antrenor: Tudor Sebastian.

Alte rezultate din etapa 2 a Diviziei A, Seria B: Minaur BM II – Poli Timişoara 36-16, CNE Sighişoara – “U” Cluj 27-44, “U” Craiova – HC Sibiu 32-28, HCM Sighişoara – Târgu Jiu s-a terminat după încheierea ediţiei, iar CSMŞ Reşiţa a stat.

Adep se află pe ultimul loc după două etape, iar în runda următoare va juca în deplasare la Poli Timişoara (1 octombrie).