CS Adep – HC Sibiu 24-26 (13-12)

Sătmărenii se află la a patra înfrângere consecutivă

Meci slab făcut de handbaliştii sătmăreni de la CS Adep în meciul cu HC Sibiu din etapa a 4-a din Divizia A. Echipa sătmăreană a pierdut duminică al patrulea meci, din tot atâtea jucate în campionat, în faţa unei echipe care era de bătut.

Handbaliştii de la CS Adep au început bine meciul şi au condus aproape pe tot parcursul primei reprize. Mai mult, CS Adep a condus chiar cu 3 goluri, 9-6 în minutul 16 dar s-a văzut egalată, 10-10, în minutul 20. Totuşi, sătmărenii au terminat cu un avantaj de un gol prima repriză şi se părea că nu vor scăpa victoria din mână.

Din păcate, pe fondul oboselii, a pregătirii fizice deficitare, a urmat o a doua repriză slabă fapt de care au profitat sibienii. Echipa din Sibiu a egalat la 14, apoi a condus cu 16-15, dar elevii lui Dan Sebastian au revenit şi au preluat conducerea de două ori, 17-16 (min.40) şi 19-18 (min.46). Finalul a aparţinut însă echipei oaspete care a preluat conducerea, 23-22 (min. 54) pe care nu au mai cedat-o victoria aparţinându-le, scor 26-24.

Marcatori:
CS Adep: Varga – 7, Morar – 7, Jurj – 5, Baros – 4, Strugureanu – 1.
HC Sibiu: Miclos – 7, Giurgiu – 6, David – 5, Briotă – 3, Pasăre – 3, Voica – 1, Căpăţână – 1.

Sătmărenii rămân pe ultimul loc în campionat, iar în etapa 5 vor juca în deplasare la CSU Constantin Brâncuşi Târgu Jiu, pe 15 octombrie.