Crasna Moftinu Mic este campioana de toamnă în județ (Foto)

După victoria cu 3-0 obținută la Micula în etapa 10

După rezultatele etapei 10 din Liga IV Elite se cunoaște campioana de toamnă a județului. Ea este Crasna Moftinu Mic, echipă care a învins duminică cu 3-0 pe Turul Micula. Sezonul de toamnă mai are în program o etapă, iar echipa antrenată de Lulu Dragomir nu mai poate fi ajunsă. Asta și pentru că Știința Beltiug a pierdut meciul de la Talna Orașu Nou, scor 2-7.

Meciul de la Micula s-a jucat pe o vreme ideală și s-a dovedit a fi unul destul de echilibrat. Crasna pornea favorită, însă și Turul și-a creat câteva ocazii de a înscrie. Dar mingea nu a intrat în poarta lui Gorbe, iar oaspeții au reușit să marcheze de trei ori.

Pentru început, Godje nu a prins cadrul porții după două lovituri libere executate de pe stânga (min. 2, 8), iar gazdele au ieșit în evidență prin șutul lui Pal, dar reținut fără probleme (min. 7). Crasna avea să deschidă scorul după un sfert de oră. Raul Ștef centrează excelent, iar Merce înscrie cu capul din puțini metri (min. 16). În continuare Crasna atacă însă fără să modifice tabela. La Micula, Horvath trimite peste de la distanță (min. 43), iar prima repriză se termină cu un avantaj minim pentru oaspeți.

Turul Micula începe în forță repriza secundă. Robi Mike trece de Rebegea la marginea careului, încearcă un lob peste portar, însă mingea cade pe transversală (min. 49). A urmat șutul lui Bonea din careu, însă exact pe direcția lui Gorbe (min. 50). Crasna nu se agită, iar la puține minute reușește să-și dubleza avantajul. Raul Ștef, aflat ușor pe dreapta, șutează de la 18 metri cu stângul pe jos, la colțul lung, iar Coman este învins (min. 53).

A urmat o “rachetă” a lui Lihet, dar care a trecut puțin peste poarta lui Gorbe (min. 55). În continuare R. Ștef ratează două ocazii, însă vine și dubla. Jucătorul Crasnei ia o acțiune pe cont propriu din suprafața proprie de teren, trece de mijlocul terenului, iar de la 25 metri îl învinge pe portarul gazdelor cu șut la semiînălțime (min. 68). Robi Mike a nimerit din nou bara în minutul 81, iar R. Ștef putea realiza hattrick-ul în minutul 90, dar a șutat în portar din 5 metri. Turul Micula – Crana Moftinu Mic s-a terminat 0-3.

Micula: Coman – I. Horvath (Varga), Bonea, Tar, Mike (cpt.), M. Pop (Ciuban), Lihet, Pal, Forgacs (Iurcea), Gerus, Orosz. Antrenor: Milu Petric.

Moftinu Mic: Gorbe – Laver (Polianciuc), Șoproni, R. Ștef, Merce (Horea, min. 62), Godje (Maxi, min. 85), Rebegea (cpt.), Ghe. Ștef, Giurgiuman (Marian, min. 73), Matei, Lipai. Antrenor: Ion Dragomir.