Coreea de Sud bate România în Japonia

Meci de coșmar făcut de băieții lui Mirel Rădoi

Meci de coșmar al naționalei olimpice de fotbal a României în partida de ieri cu Coreea de Sud. După o prestație lamentabilă, fără nicio ocazie clară de gol, cu un singur șut expediat pe poarta sud coreenilor, cu nenumărate erori în faza defensivă, cu nicio reușită în atac, România a fost învinsă la scor de Coreea de Sud, 4-0.

La cele de mai sus mai trebuie să adăugăm faptul că ne-am băgat de două ori mingea în poartă și că am jucat mai bine de o repriză în zece jucători după eliminarea lui Ion Gheorghe din minutul 44.

După acest joc nu putem aduce niciun argument în favoarea fotbaliștilor tricolori olimpici. Și nici în favoarea lui Mirel Rădoi, neinspirat ca de obicei, în alegerea formulei de start, a tacticii de joc.

Pentru echipa României urmează meciul de miercuri cu Noua Zeelandă, un meci decisiv pentru calificarea în “sferturi”. Doar victoria califică România mai departe. Dar după cum a arătat jocul tricolorilor, trebuie să fim realiști și să admitem că șansele la o victorie sunt destul de reduse.

România: Aioani – Ghiță, Marin (c), Pașcanu, I. Gheorghe, Ciobanu, Dulca, Boboc, Sefer,Ganea, Dobre/ Băluță, V. Gheorghe, Florescu, R. Grigore, Sântean. Selecționer: Mirel Rădoi.
În celălalt mci din grupă Honduras – Noua Zeelandă 3-2,

1.Coreea de Sud 2 1 0 1 4-1 3
2.Honduras 2 1 0 1 3-3 3
3.Noua Zeelandă 2 1 0 1 3-3 3
4.România 2 1 0 1 1-4 3

Ultima etapă (miercuri, 28 iulie, ora 11:30) România – Noua Zeelndă și Honduras – Coreea.