Ciprian Cubiţchi, campion naţional la popice

La tandem-mixt şi bronz la individual sprint

La Cluj-Napoca s-au desfăşurat în weekend finalele Campionatul Naţional de popice U23, feminin şi masculin. Acolo am fost reprezentaţi de sportivi de la CSM Satu Mare, iar bilanţul final este de două medalii.

În anul Centenarului, Ciprian Cubiţchi a devenit campion naţional în proba de tandem-mixt, alături de Ana Maria Poetaşu din Târgu Mureş. Tot Ciprian Cubiţchi a cucerit şi medalia de bronz la individual sprint. Un alt sătmărean, Molnar Szilard a doborât 568 de popice la individual clasic, un rezultat cu care în mod normal trebuia să cucerească medalia de argint. Dar s-a introdus o nouă regulă, iar în concurs nu sunt premiaţi sportivii sub 15 ani. Szilard a fost acceptat în concurs, însă n-a urcat pe podium deoarece este mai tânăr cu doar 14 zile faţă de limita impusă. Câştigător la individual clasic a ieşit Alexandru Mitru (CSO Tălmaciu) cu 571 p.d., iar locul 2 l-a ocupat Hunor Fekete (Tg. Mureş) cu 566 p.d.

Sportivii de la CSM Satu Mare sunt antrenaţi de Gheorghe Sabău, iar acum se pregătesc de etapa a doua din Cupa României.