Buzărnescu în turul 3, Cîrstea şi Dulgheru eliminate

Trei românce au jucat miercuri în proba de simplu de la Wimbledon. Una dintre ele s-a calificat mai departe în turul 3, iar două se opresc în turul 2.

Mihaela Buzărnescu (28 WTA) n-a întâmpinat probleme şi după o oră şi 16 minute de joc a eliminat-o pe Katie Swan (Marea Britanie, 204 WTA), scor 6-0, 6-3. Urmează un meci mult mai greu. În cursul zilei de joi, Buzărnescu o va înfrunta pe Karolina Pliskova (Cehia, 8 WTA).

Sorana Cîrstea (51 WTA) a câştigat primul set cu Rodina Evgeniya (Rusia, 120 WTA), scor 6-1, dar le-a cedat pe următoarele două identic, 3-6, 3-6.

Aceeaşi soartă a avut-o şi Alexandra Dulgheru (141 WTA). Ne-am gândit la o surpriză de proporţii după primul set câştigat cu Venus Williams (SUA, 9 WTA), scor 6-4. Dar Venus le-a câştigat pe următoarele cu 6-0 şi 6-1. Meciul a durat două ore şi două minute.
Simona Halep (1 WTA) joacă azi în turul 2 după ora 16:00. Adversara sa va fi Zheng Saisai (China, 126). Turneul de Grand Slam de la Wimbledon se vede în direct pe canalele Eurosport.