Blat la meciul Olimpia – Dacia Brăila?

În urmă cu o lună, pe 11 noiembrie 2017, la Satu Mare s-a jucat meciul din L2 între Olimpia ș Dacia Brăila. Partida s-a încheiat cu victoria Olimpiei, scor 3-2, după ce la pauză au condus oaspeții cu 2-1. La vremea respectivă meciul nu a ridicat niciun semn de întrebare.

Dar, la vreo 2 săptămâni după meci, Alin Pînzaru, antrenorul Daciei Brăila, a ieșit în spațiul public și și-a acuzat unii elevi de blat. Mai exact a afirmat că doi dintre jucăorii Daciei, Iosofache și Roșu, au trântit meciul, că au jucat la pariuri, 2 la pauză 1 final. Evident, acuzațiile antrenorului au fost rapid dezmințite de cei doi jucători. Ulterior cei doi l-au amenințat pe antrenor cu darea în judecată. Dar, lucru important, între timp, cei doi jucăori au acceptat rezilierea contractelor renunțând la salariile restante, circa 35.000 lei.

După ultima etapă din L2, într-un material apărut pe “Liga2.ro” președintele clubului Dacia,Valentin Avramescu a făcut alte afirmații cu trimitere la Olimpia. “După jocul din deplasare cu Olimpia, cu desfăşurarea oarecum ciudată a evoluţiei scorului, în urma discuţiilor purtate cu jucătorii şi banca tehnică… au apărut suspiciuni de implicare în “jocuri necurate” asupra jucătorilor Roşu Costel şi Iosofache Gabriel. Drept urmare s-a luat decizia rezilierii de îndată a contractelor cu cei doi (aceştia renunţând la toate drepturile financiare cuvenite) şi a fost informat Departamentul de integritate şi antifraudă din cadrul FRF”.

Revenind la suspiciunile de blat, în mod logic, acesta nu poate fi realizat fără implicarea celeilalte părți. Adică în cazul de față, a unor jucăori din tabăra Olimpiei. Suspiciune respinsă cu toată hotărârea de cei pe care i-am întrebat. “Prostii! E treaba lor ce spun. Noi nu am intrat în asemenea jocuri murdare”, a spus preșdintele Istvan Merkli. Oricum, noi nu acuzăm, doar am consemnat cele spuse de Alin Pânzariu.

Statistic, în meciul cu pricina Olimpia a deschis scorul în minutul 28 prin Lusamba după care, în finalul primei reprize, în minutele 40 și 42 oaspeții au marcat de două ori, prin Frunză din 11 metri și mai apoi cu un șut puternic, de la 20 de metri, pe jos lângă bară. După pauză jucătorii Olimpiei au avut o revenire puternică și au reușit să întoarcă rezultatul prin golurile lui Jurj (48) și Lusamba (60). Dar forcing-ul din repriza a doua a Olimpiei poate fi pus pe seama stimulentului financiar oferit de omul de afaceri Vasile Bud care le-a promis o primă consistentă jucătorilor sătmăreni.