Beltiug – Orașu Nou, prima semifinală din Cupa României

Ambele au câștigat miercuri la scor cu Decebal, respectiv cu Negrești

Faza sferturilor de finală din Cupa României județ a început miercuri, iar în urma primelor două meciuri s-a stabilit prima semifinală: Știința Beltiug – Talna Orașu Nou.

Pe stadionul Olimpia “Daniel Prodan” din Satu Mare s-a jucat sfertul dintre Știința Beltiug (Liga 4 Elite) și Luceafărul Decebal (Liga 5). Meciul a fost dominat clar de prima echipă care s-a impus cu 6-0 (2-0). Gulya a modificat primul tabela (min. 7), pentru ca Srepler să dubleze avantajul echipei sale o jumătate de oră mai târziu (min. 37). Baciu a făcut apoi 3-0, din puțini metri (min. 51), pentru ca apoi Pintye să fie servit excelent dintr-un corner bătut de pe partea stângă (min. 64). Feier a făcut 5-0, din zonă centrală, pentru ca în prelungiri să marcheze din nou, stabilind scorul final de 6-0.

Beltiug: Nichita – Toma, Santai, Mandi, Forgacs, Pintye, Bogar, Baciu, Gulya, Feier, Srepler. Rezerve: Toduț, Iuhas, Andreica. Antrenor: Cosmin Iuhas.

Decebal: Dobrai – I. Tomoioagă, M. Tomoioagă, Codrea, S. Pop, Fechete, Săpânțan, Stuleanec, Hotye, Mergnes, Pura. Rezerve: Petric, Mirgheş, Sztuleanik, Gherman. Antrenor: Gheorghe Rusneac.

La Negrești s-au întâlnit Energia din localitate și Talna Orașu Nou, ambele din Liga 4 Elite. De asemenea un meci cu multe goluri și cu o răsturnare de situație. Gazdele au început exploziv, au marcat rapid de două ori prin Lucian Lohan (min. 8, 19). Dar Orașu Nou n-a cedat și a întors soarta partidei. Homorozan a făcut și el dubla (min. 23, 30), pentru ca Goja să-și ducă echipa în avantaj în minutul 55. Bere a făcut 4-2 pentru Talna, iar același Homorozan a stabilit scorul final, 5-2 (2-2).

Negreşti: Canaloş – Neamț, D. Pop, Vele, M. Pop, Rişco, Balog, Tath, Gherman, Zazalti, Lohan. Rezerve: Gergely, Seleveschi, Stan, Gorbă, Csenteri, Zorz, Goie. Antrenor: Gheorghe Lohan.

Oraşu Nou: Miclea – Zaharia, Boje, Bere, Medve, Goja, S. Erdei, Filip, Homorozan, Hreniuc, Țoca. Rezerve: Bute, Andreica, M. Erdei, R. Pop, A. Erdei, Pajzos. Antrenor: Valentin Vas.

În cealaltă semifinală vor juca câștigătoarele din meciurile Victoria Carei – Codreana Homoroade și Recolta Dorolț – Crasna Moftinu Mic. Primul meci se va juca joi, 31 mai, pe stadionul Olimpia “Daniel Prodan”, de la ora 18:00. AJF i-a delegat pe: Ștefan Bathory, Szabolcs Nagy, Cristian Pop, Eugen Halici. Dorolț – Moftinu Mic se va juca în 6 iunie pe același stadion.