Bayern Munchen a câștigat Supercupa Europei după 2-1 cu Sevilla în prelungiri

Bayern Munchen a câştigat Supercupa Europei, după ce a învins, joi seara, la Budapesta (Ungaria), cu scorul de 2-1, după prelungiri, formaţia FC Sevilla, deţinătoarea Ligii Europa. Pentru deţinătoarea Ligii Campionilor este al doilea succes înregistrat în Supercupa Europei după cel din 2013.

La finalul celor 90 de minute, scorul a fost egal, 1-1. Pentru Bayern Munchen au marcat Goretzka (34), iar pentru FC Sevilla a punctat Ocampos (13/penalti). Golul care a decis învingătoarea a fost marcat de Javi Martinez în minutul 104.

În minutul 51, Bayern a marcat prin Lewandowski, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid în urma consultării sistemului VAR.

Jucătorii folosiți:
Bayern Munchen: Neuer – Pavard, Süle, Alaba (J. Boateng ‘112), L. Hernandez (Martinez ‘100)- Kimmich, Goretzka (Davies ‘100) – Gnabry, T. Müller, Sané (Tolisso ’71) – Lewandowski. Antrenor: Hans-Dieter Flick.
FC Sevilla: Bounou – J. Navas, Diego Carlos, Koundé, Escudero – Jordan (Vazquez ’94), Fernando, Rakitic (Torres ’56) – Suso (Gudelj ’72), L. De Jong (En-Nesyri ’56), Ocampos. Antrenor: Julen Lopetegui.

De menționat că UEFA a autorizat, la acest meci, revenirea spectatorilor în tribune, în limita a 30 la sută din capacitatea stadionului.

La Supercupa Europei au fost invitaţi 500 de angajaţi din sistemul sanitar din Ungaria.