Baschetbalistele se întorc învinse de la Brașov

Olimpia – CSM Satu Mare 70-62

Captură FRB TV

CSM Satu Mare nu a avut un meci ușor în etapa 15 din Liga Națională. Fetele lui Marius Dobă se întorc învinse de pe terenul Olimpiei Brașov, au înregistrat al patrulea eșec al sezonului. Dar continuă să rămână pe locul 2 în clasament. Oarecum inexactă ierarhie având în vedere că toate echipele din jur au câștigat cel puțin un meci cu CSM în sezonul regulat.

Echipa noastră a început dezastruos meciul de miercuri. După patru minute de joc, trupa lui Dan Calancea conducea cu 8-0. Abia apoi Miller a spart gheața pe tabelă pentru CSM. Oricum, un prim sfert slab al CSM-ului, cu doar 6 puncte marcate. În următoarele 10 minute ne-am apropiat o singură dată la 5 puncte, la 25-20, dar Brașovul avea 13 puncte în față la pauza mare. Sătmărencele au sperat la o revenire spectaculoasă, s-au apropiat de două ori la patru puncte, la 44-40, 50-46, dar gazdele au gestionat bine meciul și au obținut meritat victoria.

Olimpia Brașov – CSM Satu Mare s-a terminat 70-62, pe sferturi: 20-6, 17-18, 11-18, 22-20.

Au jucat:
Brașov: Handford 21p, Pesovic 20p, Irimia 17p, Higgins 8p, Al Ash Hab 2p, Kazlauskaite 2p, Dumitrache, Jez. Antrenor: Dan Calancea.
CSM: Harrison 20p, Mandache 15p, Șolopova 12p, Miller 10p, Green 3p, Baltic 2p, Lazăr, Sfîrlea. Antrenor: Marius Dobă.

Alte rezultate din etapa 15: CSU Alba Iulia – U Cluj 58-60, Sirius Tg. Mureș – Sepsi 52-106, Olimpia Brașov – CSM Satu Mare 70-62, CSBT Alexandria – SCM Timișoara 72-69, ICIM Arad a stat.