Baschetbalistele se califică mai departe în Cupa României

CSM Satu Mare – ”U” Cluj-Napoca 80-70 (38-37)

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au jucat sâmbătă returul din prima fază a Cupei României. Un meci care a adus în sala LPS ”Ecaterina Both” echipa Universității Cluj-Napoca. Un joc în care sătmărencele au avut emoții, dar unul pe care l-au câștigat în sfertul al patrulea, asta după ce clujencele aveau 57-53 înaintea ultimei perioade.

Debutul s-a dovedit a fi unul favorabil. După aproape patru minute de joc, sătmărencele aveau 6-0. Dar clujencele au început să marcheze și ele, ne-au egalat la 8, după care a urmat un recital de coșuri de la mare distanță, câte două pentru Solopova și Mandache, dar și două pentru echipa oaspete. Primul sfert s-a încheiat cu un avantaj minim pentru CSM, scor 22-21. În perioada a doua, scorul a fost strâns, egal la 24, 26, 33, 35. Iar înainte de pauza mare, echipa lui Marius Dobă avea, la fel, un avantaj minim, scor 38-37.

Sfertul al treilea a adus emoții pentru fanii sătmăreni. Clujencele l-au câștigat la 5 puncte, iar calificarea (fără a beneficia de “calitatea” lucky loser) era sub semnul întrebării. Vă amintim că Universitatea a câștigat meciul de miercuri cu 77-73, iar în Cupa României se ia scorul general. Dar echipa sătmăreană s-a mobilizat exemplar în sfertul patru, de la 53-57 am egalat la 60, iar reușita jucătoarei Mandache a dus CSM-ul în avantaj la 62-60. Clujul s-a blocat, tabela indica 69-60 cu 5 minute rămase. Williams a strălucit sub panou, iar cu 68 de secunde rămase, CSM conducea cu 76-69. Williams și-a dus echipa la 80, iar pentru echipa oaspete a mai marcat doar Vorpahl.

CSM Satu Mare – ”U” Cluj-Napoca s-a terminat 80-70, pe sferturi: 22-21, 16-16, 15-20, 27-13.

Au marcat
CSM: Mandache – 25p, Williams – 24p, Solopova – 13p, Harrison – 6p, Baltic – 4p, Uiuiu – 3p, Szmutku – 2p, Green – 2p. Antrenor: Marius Dobă.
”U”: Stroman – 29p, Vorpahl – 18, Ghizilia – 12, Taylor – 5, Kaiusi – 2, Voica – 2, Părău – 2.

Rezultate finale din prima fază a Cupei României:
• CSM Satu Mare – ”U” Cluj-Napoca 153-147
• CSU Alba Iulia – Phoenix Galați 116-124
• ICIM Arad – SCM Timișoara 123-126
• Sirius Tg. Mureș – CSBT Alexandria 123-156

S-au calificat în Final 8: CSM Satu Mare, Phoenix Galați, SCM Timișoara, CSBT Alexandria – învingătoare; ICIM Arad, Universitatea Cluj-Napoca – lucky loser; Sepsi Sf. Gheorghe, Olimpia Brașov – calificate direct.

Pentru CSM Satu Mare urmează debutul în Liga Națională. Joi, de la ora 18:00, va evolua în deplasare la Cluj-Napoca. Meciul se va vedea în direct pe Digi Sport.

Legat de Cupa României, ”Final 8” se va disputa anul viitor în perioada 23-25 februarie. Rămâne să se stabilească și clubul organizator.