Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au învins FCC Arad

După câteva luni de pauză, sala LPS “Ecaterina Both” din Satu Mare a găzduit joi un nou meci din cadrul Ligii Naționale de baschet feminin. A început sezonul pentru CSM Satu Mare, un debut pozitiv.

În jur de 200 de sătmăreni și-au dorit să vadă ieri cum se mișcă fetele clubului sătmărean care se vor bate pentru titlul României în sezonul 2019-2020. Iar ei au avut parte de un meci echilibrat, câștigat de favorite.

Din primele secunde au intrat pe teren Mosby, Olah, Miljkovic, Podar, Denson, respectiv Webb, Karakasevic, Alina Pop, Ardelean, Hadzovic. Un început perfect pentru sătmărence. După prima posesie, obținută de Denson, CSM a început să se distanțeze ușor pe tabelă. După 2-3 minute gazdele conduceau cu 5-0, pe tabelă fiind o singură marcatoare: Mosby. Dar echipa oaspete a contat încet și ea pe tabelă. Așa se face că Dora Ardelean și-a dus echipa în avantaj cu o reușită de la mare distanță, prin care a făcut 12-10. Sătmărencele au luat primul sfert, iar cel de-al doilea s-a încheiat la egalitate. Echilibrul s-a menținut și după pauza mare, iar înaintea ultimelor 10 minute CSM Satu Mare conducea cu 46-38. Finalul n-a fost tocmai unul ușor pentru echipa lui Goran Boskovic. Înainte cu un minut și jumătate de fluierul final, CSM conducea doar cu 56-53. Dar a venit Carla Popescu și i-a liniștit pe spectatori cu două aruncări consecutive de trei puncte.

CSM Satu Mare – FCC Arad s-a încheiat 62-54, pe sferturi: 16-12, 13-13, 17-13, 16-16.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Bernice Mosby – 24p, Maja Miljkovic – 13p, Carla Popescu – 8p, Brittany Denson – 5p, Adina Stoiedin – 4p, Andrea Olah – 4p, Iulia Gladkova – 2p, Alina Podar – 2p, Andreea Huțanu. N-au evoluat Adina Pop, Flavia Ferenczi și Anamaria Kadar. Antrenor: Goran Boskovic.

FCC Arad: Hadzovic – 20p, Karakasevic – 13p, Webb – 6p, Ardelean – 6p, Alina Pop – 5p, Fodor – 4p, Akathiotou, Ciotir, Neagu. Antrenor: Dejan Mudressa.

Meciul a contat pentru prima etapă a sezonului 2019-2020 din Liga Națională, Grupa Vest. Pentru CSM Satu Mare urmează meciul de sâmbătă din deplasare cu CSM Oradea, de la ora 18:00. În celelalte două meciuri ale primei etape în Grupa Vest, Universitatea Cluj a bătut CSM Oradea cu 89-48, iar Sirius Târgu Mureș – KSE Târgu Secuiesc s-a încheiat 43-80.