Baschebalistele s-au întors victorioase de la Cluj-Napoca

Universitatea – CSM Satu Mare 54-70 (30-30)

CSM Satu Mare n-a avut o viață tocmai ușoară în deplasarea de sâmbătă de la Cluj-Napoca. Cel puțin în primele două sferturi. Gazdele, care au zero la capitolul victorii, au început pozitiv, au condus aproape tot primul sfert.

Echilibrul s-a menținut și perioada următoare, la pauza mare scorul fiind de 30-30. Dar CSM Satu Mare a început sfertul al treilea cu un coș de trei puncte (Lloyd), a preluat conducerea și nu a mai cedat-o până la final. Și-a respectat statutul de mare favorită.

“U” Cluj – CSM Satu Mare s-a încheiat 54-70, pe sferturi: 18-17, 12-13, 11-20, 13-20.

Au jucat:
“U” Cluj: Morse – 17p, Begenisic – 13p, Napier – 11p, Orban – 6p, I. Părău – 4p, Sfîrlea – 3p, Bot, Cenean,. Antrenor: Artemie Popa.
CSM Satu Mare: Mandache – 21p, Denson – 18p (16 recuperări), Amukamara – 16p, Lloyd – 4p, Pop – 4p, Baltic – 4p, Olah – 3p, Pane, Uiuiu, Kadar. Antrenor: Maikel Lopez.