Barcelona pierde Supercupa! Messi la primul roșu în tricoul catalanilor

Premieră negativă pentru Lionel Messi în tricoul Barcelonei în finala Supercupei Spaniei. Argentinianul a încasat primul cartonaș roșu în cele 754 de meciuri jucate în tricoul echipei din Catalunia.

Messi a primit, duminică, roşu direct în minutul 120+1 al meciului finalei Supercupei Spaniei, disputat cu Athletic Bilbao. Arbitrul jocului i-a acordat cartonaşul roşu jucătorului argentinian, după ce a consultat VAR.

Faza a fost una confuză și s-a petrecut undeva la mijlocul terenului. Mijlocașul basc Villalibre a încercat să îl enerveze cu diverse gesturi pe Messi, argentinianul s-a enervat și l-a lovit apoi pe jucătorul lui Bilbao.
După acest incident Messi va fi cu siguranță suspendat între 2 și 4 meciuri.

Trebuie să precizăm totuși că pentru Messi nu este prima eliminare. El a mai încasat două cartonaşe roşii la echipa naţională a Argentinei.

Finala Spuercupei s-a încheiat cu Victoria, oarecum surprinzătoare a echipei, scor 3-2. Este pentru a treia oară când formația din Țara Bascilor câștigă acest trofeu.

Scorul a fost deschis de Griezmann, apoi bascii au egalat în minutul 42. În continuare, în repriza secundă același Griezmann a adus Barca în avantaj în minutul 77. Bilbao nu a reunțat însă la luptă și a egalat în minutul 90 al meciului prin Villalibre. În prelungiri, în minutul 94 Inaki Williams a marcat golul care a adus trofeul.