Barcelona – Liverpool și Tottenham – Ajax, semifinalele Ligii

Miercuri s-au stabilit semifinalele Ligii Campionilor la fotbal. Asta după două meciuri în care s-au marcat 12 goluri!

Liverpool n-a întâmpinat probleme în deplasarea cu FC Porto și fără prea mari bătăi de cap a obținut biletul pentru ultimul act, a câștigat și al doilea meci cu 4-1, marcatorii fiind Mane (26), Salah (65), Firmino (77), van Dijk (84), respectiv Militao (69). Englezii au câștigat și în tur cu 2-0.

Un meci total nebun am avut miercuri între Manchester City și Tottenham. În primele 11 minute s-au marcat patru goluri! La final scorul era 4-3 în favoarea gazdelor, dar insuficient pentru calificarea mai departe, având în vedere faptul că Tottenham a câștigat în tur cu 1-0. De menționat că Aguero a marcat pentru 5-3 în prelungirile partidei. Dar după bucuria gazdelor, centralul a anulat golul după ce a consultat VAR-ul. Motivul? Offside. Au marcat: Sterling (4, 21), Silva (11), Aguero (59)/ Son Heung-Min (7, 10), Llorente (73).

S-au stabilit așadar semifinalele Ligii Campionilor: Barcelona – Liverpool (1 mai, ora 22:00/ 7 mai, ora 22:00), Tottenham – Ajax (30 aprilie, ora 22:00/ 8 mai, ora 22:00).