Azi se joacă finala Europa League dintre Chelsea și Arsenal

De la ora 22:00, pe Digi Sport 1 și Digi 4K

Seara de miercuri ne rezervă finala Europa League din sezonul 2018-2019. În ultimul act se vor înfrunta două echipe din Londra. Este vorba de Chelsea și Arsenal, echipe care s-au întâlnit de 164 de ori în Premier League, bilanțul fiind de 52 victorii Chelsea, 49 rezultate de egalitate și 63 de succese Arsenal.

În actualul sezon de Premier League ambele echipe și-au câștigat meciurile de acasă, Chelsea cu 3-2, iar Arsenal cu 2-0. Chelsea a încheiat campionatul pe locul 3, iar Arsenal pe 5.

Ultimul act din EL se joacă în capitala Azerbaidjanului – stadionul Olimpic, inaugurat în anul 2015. Stadionul de la Baku va găzdui anul viitor și trei meciuri de la Euro 2020 și are o capacitate de 68.700 de locuri.

Chelsea a trecut în 16-imi de Malmo (2-1, 3-0), după care a eliminat Dinamo Kiev (3-0, 5-0). În sferturi a trimis-o acasă pe Slavia Praga (1-0, 4-3), iar o dublă grea a avut în semifinale cu Frankfurt (1-1, 2-1).

După faza grupelor, Arsenal a dispus de BATE Borisov (0-1, 3-0), pentru ca în optimi să elimine Rennes (1-3, 3-0). În sferturi a învins de două ori Napoli (2-0, 1-0), iar locul în finală și l-a câștigat după ce a învins-o tot de două ori pe Valencia (3-1, 4-2).

De precizat că în faza grupelor ambele echipe au obținut 16 puncte, ceea ce înseamnă 5 victorii, o remiză și 0 la capitolul înfrângeri.

Noutăți într-o finală

Este pentru prima dată când finala EL se joacă cu doar 4 zile înainte de ultimul act al Ligii Campionilor. Asta pentru ca toate marile campionate să fie încheiate la ora partidei. Va fi primul meci din EL care va avea parte de sistemul VAR. Dacă ultimul act intră în prelungiri, ambele echipe vor avea la dispoziție încă o schimbare. Trofeul EL cântărește 15 kilograme și este cel mai greu dintre toate cele oferite de UEFA. Sunt pregătite 40 de medalii pentru jucători și staff.

Finala dintre Chelsea și Arsenal primește fluierul de start la ora 22:00 și va fi arbitrată de italianul Gianluca Rocchi. El va fi ajutat la cele două margini de asistenții Filippo Meli și Lorenzo Manganelli, iar rezervă va fi Daniele Orsato (tot din Italia). Meciul va beneficia și de arbitraj video (VAR), iar fazele vor fi analaizate de către arbitrii Massimiliano Irrati, Marco Guida, Szymon Marcinak și Pawel Sokolnick.

Formații probabile:
Chelsea: Arrizabalag – Christensen, Palmer, Azpilicueta, Luiz, Pedro, Kovacic, Jorginho, Hazard, Giroud. Antrenor: Maurizio Sarri.
Arsenal: Cech – Monreal, Papastathopoulos, Koscielny, Kolasinac, Torreira, Ozil, Maitland-Niles, Xhaka, Aubameyang, Lacazette. Antrenor: Unai Emery.

Meciul este transmis în direct de Digi Sport 1 și de Digi 4K.