Aur şi argint pentru sătmăreanul George Goia la Campionatul Național de powerlifting

În perioada 29 septembrie – 2 octombrie, la Herculane a avut loc Campionatul Național de powerlifting clasic și echipa. Concursul s-a desfășurat pe mai multe categorii de vârstă și greutate. Au ajuns mulți sportivi din toată România. Județul Satu Mare a fost reprezentat de George Goia, cel care s-a înscris la categoria master 74 de kilograme clasic.

Powerliftingul este un sport de forță, compus din trei probe la cele mai importante grupe musculare (n.r. musculatura pieptului, spatelui și a picioarelor). Se fac genoflexiuni cu haltera în spate, împins la piept (beach pres) și îndreptări cu haltera (deadliftinng). Sătmăreanul George Goia, legitimat la Carbyne Strength București, a câștigat medalia de aur la proba îndreptări cu 172,5 kilograme ridicate și medalia de argint la piept cu 110 kilograme. Aici, diferența a fost de doar 600 de grame față de medalia de aur. Adică sportivul de pe locul 1 a avut același rezultat, dar fiind mai ușor cu 600 de grame, a cucerit cea mai prețioasă medalie.

“Din păcate, din cauza echipamentului nepotrivit şi abordării unei tactici nepotrivite am ratat proba de genoflexiuni, acestea fiind considerate incorect efectuate. Pentru mine este un rezultat foarte bun fiind prima participare la această competiție. Mulțumesc pe această cale conducerii Școlii Lucian Blaga din Satu Mare, colegilor şi tuturor susținătorilor mei pentru susținere”, ne-a declarat George Goia.

Urmează Campionatul Național de împins la piept în luna noiembrie şi Campionatul Mondial de skandenberg de la Bucureşti în perioada 27 noiembrie – 7 decembrie.