Andrei Cuc a câștigat un turneu de tenis de câmp găzduit de municipiul Baia Mare

Zilele trecute s-a desfășurat cea de-a XIX-a ediție a Open-ului Maramureșului la tenis de câmp. Turneul a reunit la Baia Mare zeci de sportivi din diferite județe ale României. S-a jucat la categoriile de 10, 12 și 16 ani, băieți și fete.

Categoria de băieți 12 ani a fost câștigată de Andrei Mihai Cuc, sătmărean legitimat la Tenis Club București. După o victorie scurtă, scor 6-0, 6-0, cu Dumitru Gruia Andrei (Baia Mare), sătmăreanul s-a calificat la turneul final al primilor patru de pe tablou. Aici s-a jucat după sistemul fiecare cu fiecare. Andrei Mihai Cuc a obținut victorii pe linie după cum urmează< 1-6, 6-3, 10-7 cu Alex Morna (Sănătatea Ergolemn Satu Mare), 6-2, 6-0 cu Ștefan Adrian Giurgiu (ACS Orizont), 6-2, 6-0 cu Dragoș Teodorescu (CS Helios). Pe locul 2 s-a clasat sătmăreanul Alex Morna, cu două victorii și o înfrângere pe tabloul de 4.

Andrei Cuc trece printr-o perioadă foarte bună. Recent am mai scris că a ocupat locul 2 la un turneu cu 34 de sportivi desfășurat la București.